28 lutego 2019 r. zmarł biskup Elliot Griffin Thomas, emerytowany ordynariusz diecezji St. Thomas (Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych). Od 16 grudnia 2002 r. ks. biskup był tzw. mężem zespolonym naszego Zgromadzenia.

Elliott Griffin Thomas urodził się 15 lipca 1926 r. w Pittsburgu w stanie Pensylwania. Uczęszczał do szkoły średniej Charlotte Amalie w St. Thomas, gdzie w 1945 r. otrzymał świadectwo dojrzałości. W 1950 r. zdobył stopień licencjata nauk ścisłych oraz świadectwo dyplomowanego farmaceuty, po czym wrócił na Wyspy Dziewicze i podjął pracę farmaceuty w St. Thomas. W 1957 r. Elliott przeszedł na katolicyzm. W 1982 r. rozpoczął przygotowania do kapłaństwa w Regionalnym Seminarium St. Wincentego a Paulo w Boynton Beach na Florydzie. W 1986 r. przyjął święcenia kapłańskie w diecezji St. Thomas na Wyspach Dziewiczych i został mianowany wikariuszem biskupim diecezji oraz proboszczem parafii Świętej Rodziny.

Ksiądz Elliott Thomas został trzecim biskupem Wysp Dziewiczych 30 października 1993 r. i wykonywał tę posługę do czerwca 1999 r., kiedy to przeszedł na emeryturę. W grudniu 2002 r. bp Elliott, na własną prośbę, został przyjęty do naszego Zgromadzenia, jako mąż zespolony i jakiś czas rezydował w domu zakonnym marianów w Stockbridge, Mass. Służył w tym czasie lokalnej wspólnocie, jako celebrans niedzielnych liturgii eucharystycznych w Narodowym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz jako szafarz sakramentu kapłaństwa dla kilku naszych młodych diakonów. Zapamiętamy go jako człowieka wielkiej prostoty i serdeczności – zawsze gotowego służyć innym swoim kapłaństwem. Biskup Elliott Thomas odszedł do Domu Ojca w wieku 92 lat.

Msza żałobna w intencji biskupa Elliotta została odprawiona we wtorek 5 marca 2019 r. w rezydencji św. Johna Neumanna – Stella Maris w Timonium, Maryland. Po Mszy św. ciało biskupa przewieziono samolotem do St. Thomas.

Msza św. pogrzebowa była celebrowana o godz. 10.00 w piątek, 8 marca 2019 r., w katedrze świętych Apostołów Piotra i Pawła, w St. Thomas na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. Po czym ciało zmarłego złożono w krypcie katedry.
Duszę śp. ks. biskupa Elliotta Thomasa polecamy Bogu bogatemu w miłosierdzie.