W Sanktuarium ks. Kardynała powitał kustosz, ks. Jan Mikołaj Rokosz MIC, który podziękował ks. Kardynałowi za podniesienie Wieczernika do rangi Sanktuarium, które miało miejsce w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w ubiegłym roku. Przedstawił także dzieła ewangelizacyjne i formacyjne, które są podejmowane na Mariankach.

– Pilnujcie Wieczernika! – tymi słowami Ks. kard. Kazimierz Nycz zwrócił się do zebranych na Eucharystii. Zaznaczył, że nie jest to Jego pierwsza wizyta w Sanktuarium – Pierwszy raz byłem tutaj po beatyfikacji św. Stanisława Papczyńskiego, później w czasie kanonizacji oraz ostatni raz, kiedy utworzyliśmy tutaj sanktuarium – powiedział ks. Kardynał. Podał także powody swojej ostatniej decyzji podniesienia Wieczernika do rangi sanktuarium – Podstaw ku temu było bardzo wiele. Grób św. Stanisława przetrwał wieki i była tutaj głęboka tradycja religijnego kultu tego świętego, w związku z tym dzisiaj jest to Sanktuarium. Sanktuarium w pewnym sensie lokalne, diecezjalne ale przecież św. Stanisław Papczyński jest znany w wymiarze ogólnopolskim i przybywają tutaj pielgrzymi z całej Polski – stwierdził.

Ks. Kardynał zaznaczył, że Wieczernik jest kolejnym miejscem na mapie Góry Kalwarii, w którym Kościół, poprzez posługę księży marianów, wychodzi naprzeciw wiernym. Wezwał zgromadzonych na Mszy Świętej do dawania świadectwa swoim życiem, które będzie rodziło pytania w tych, którzy oddalili się od Kościoła.

Ks. Kardynał podziękował scholi dziecięcej działającej przy Sanktuarium, oraz Bractwu Misterium Męki Pańskiej – Dziękuję za wszystkie dzieła, które czynicie tutaj przy Sanktuarium na Mariankach, dziękuję za Bractwo, które troszczy się o bardzo szeroko znane Misterium Męki Pańskiej, które przeżywacie przed każdą Niedzielą Palmową. Słowa uznania ks. Kardynał skierował do tych wszystkich, którzy regularnie uczestniczą w życiu religijnym Sanktuarium – Jesteście szczególnymi stróżami Marianek, ale także życzliwie i serdecznie przyjmujecie pielgrzymów – powiedział na zakończenie.

Kard. Kazimierz Nycz odwiedził Sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego w ramach trwającej dwa dni wizytacji kanonicznej w górskokalwaryjskiej parafii. Oprócz Sanktuarium odwiedził także pozostałe kościoły parafii, szkoły, Dom Pomocy Społecznej. Ks. Kard. Spotkał się także ze wspólnotami działającymi na terenie parafii oraz lokalnymi władzami samorządowymi.