1 lutego b.r. w klasztorze sióstr karmelitanek w Ikšķile odbyło się spotkanie osób konsekrowanych z całej Łotwy. Była to okazja do świętowania Międzynarodowego Dnia Życia Konsekrowanego oraz wspólnego spędzenia czasu na modlitwie i rozmowach. W wydarzeniu uczestniczył także abp Georg Genswain, nuncjusz apostolski w krajach bałtyckich.
Podczas spotkania Wspólna Konferencja Przełożonych Instytutów Życia Konsekrowanego na Łotwie wybrała nową Radę na kolejne trzy lata. Przewodniczącym Konferencji został wybrany ks. Andris Ševels MIC, wiceprzewodniczącą siostra służebniczka Ginta Mākulēna, a sekretarzem została siostra Diana Cērmane OP.
W toku spotkania osoby konsekrowane przedstawiły nuncjuszowi sytuację życia konsekrowanego na Łotwie, a uczestnicy dyskutowali zarówno o wyzwaniach, jak i celach na przyszłość. Podkreślono znaczenie małych wspólnot w życiu Kościoła na Łotwie. W ciągu ostatnich trzech lat zrealizowano kilka projektów, a uczestnicy spotkania podkreślili potrzebę dalszego budowania jedności, wzajemnego wspierania się i aktywnego zangażowania w misję ewangelizacyjną.
W drugiej części dnia abp Genswain przedstawił duchową refleksję na temat „Od Babel do Pięćdziesiątnicy”, wskazując na dwa kontrastujące modele życia konsekrowanego. Wskazał on, że Babel symbolizuje samowystarczalność i jednolitość, co prowadzi do duchowej stagnacji i izolacji. Takie życie staje się zamkniętym systemem, w którym jednostki tracą swoje charyzmaty i są poddane strukturom, które tłumią działanie Ducha Świętego. Życie konsekrowane w tym „modelu babilońskim” staje się elitarną i kontrolującą wspólnotą, która stopniowo pustoszeje i traci zdolność do przynoszenia owoców ewangelizacji.
Pięćdziesiątnica natomiast symbolizuje duchową odnowę, dynamizm i komunię prowadzoną przez Ducha Świętego. Ogień Ducha Świętego napełnia wierzących odwagą, uwalniając ich od lęku i uniformizmu, promując prawdziwą komunię w różnorodności. Logika Pięćdziesiątnicy zachęca konsekrowanych do otwarcia się na nowe możliwości, w których każdy członek może żyć swoim powołaniem pod przewodnictwem Ducha Świętego, stając się nosicielem nadziei i światła dla świata.
Łotewska Wspólna Konferencja Przełożonych Instytutów Życia Konsekrowanego (LKDIPAK) jest osobą prawną, która zrzesza przełożonych i przełożone instytutów zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego posługujących na Łotwie, a także stałych delegatów, mianowanych na prośbę przełożonych instytutów życia konsekrowanego mających swoją siedzibę poza Łotwą.