27 grudnia 2021 roku w Górze Kalwarii odbył się ponowny, symboliczny obrzęd pogrzebu bp. Stefana Wierzbowskiego, założyciela miasta wzniesionego w 1670 roku na wzór Jerozolimy. Uroczystości przewodniczył bp Michał Janocha, który zachęcił mieszkańców miasta do wierności swoim korzeniom.

W homilii warszawski biskup pomocniczy podkreślił, że założyciel Góry Kalwarii – biskup diecezji poznańskiej, do której należała wówczas Warszawa – wyrastał ponad przeciętność polskiego, XVII-wiecznego episkopatu swoim wykształceniem i pobożnością.

Biskup Janocha przypomniał dzieje miasta zbudowanego na planie krzyża, naznaczonego obecnością licznych zakonów, ale też chasydzką dynastią Ger. Wskazywał, że człowiek jest jak drzewo głęboko zakorzenione w ziemi, zagłębiony w historię przodków, w historię jego małej i wielkiej ojczyzny.

“Dzisiaj znowu żyjemy w czasach, w których te korzenie próbuje się odpiłować. Robił to car, robił to komunizm, a dzisiaj robi to nowa ideologia – powiedział bp Janocha. Ponieważ przychodzi z Zachodu, więc nie potrafimy się przed nią bronić, ale robi to nieraz bardziej skutecznie, niż carat i komunizm razem wzięte” – dodał duchowny, zachęcając zgromadzonych, by troszczyli się o korzenie, z których wyrastają.

Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Dziedzictwa Kulturowego przypomniał, że założona przez bp. Wierzbowskiego Nowa Jerozolima, “miała wszystkim przypominać dokąd idziemy”. Zaznaczył, że w XVII wieku zakładano w Europie setki Kalwarii, budowano miejsca na wzór Jerozolimy, która była wówczas niedostępna dla chrześcijańskich pielgrzymów, bowiem nad miastem panowali wówczas muzułmanie.

Po Mszy św. z kościoła parafialnego p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP wyruszyła procesja do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie w krypcie grobowej bp. Stefana Wierzbowskiego złożono kwiaty.

Dzisiejsza uroczystość powtórnego, symbolicznego pochówku założyciela Góry Kalwarii stanowi zwieńczenie prace konserwacyjnych przy sarkofagu bp. Wierzbowskiego. Prace rozpoczęte w marcu ubiegłego roku  przez wybitnych specjalistów z dziedziny konserwacji zabytków i antropologii z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu objęły nie tylko renowację i rekonstrukcję samego sarkofagu. Dokonano także zabezpieczenia zmumifikowanych szczątków biskupa, zapewniając im odpowiednie warunków przechowywania. Przeprowadzono przy tej okazji również konserwację odzieży i szat liturgicznych, w które był ubrany w dniu pogrzebu, ponad 330 lat temu.