Pociągnięty do marianów umiłowaniem Niepokalanej, nabożeństwem za dusze w czyśćcu cierpiące i misją szerzenia Miłosierdzia Bożego, diakon Matthew Holladay MIC uwieńczył swoje powołanie święceniami kapłańskimi 11 maja 2019 r. w tym samym kościele, w którym rozpoczął swoje życie sakramentalne.

Przed ceremonią nałożenia rąk na neoprezbitera główny celebrans ks. bp Martin D. Holley, “mąż stowarzyszony” (vir aggregatus) Zgromadzenia Księży Marianów, zachęcał go, aby miał w sercu Maryję Niepokalaną w swojej posłudze kapłańskiej i aby kochał innych jak Jej Syn Jezus Chrystus.

Cytując papieża św. Jana Pawła II, ks. bp powiedział: “Jeśli chcesz osiągnąć swój cel, zawierzaj się zawsze NMP, zwłaszcza w ciężkich chwilach trudności i zwątpień. Uczymy się od Maryi oddawać się woli Bożej. Od Maryi uczymy się też ufać nawet wtedy, kiedy sytuacja wydaje się być beznadziejna. Od Maryi uczymy się kochać Chrystusa, Jej Syna – Syna Bożego. Uczymy się od Niej, jak być zawsze wiernym, ufać, że spełni się w Tobie Słowo Boże i że nic dla Boga nie jest niemożliwe.”

Rodzina, przyjaciele i współbracia marianie wypełnili kościół św. Ludwika Bertranda w Louisville, Kentucky, gdzie ks. Matthew został ochrzczony. Święcenia były uwieńczeniem 20-letniej pielgrzymki w powołaniu. Neoprezbiter powiedział, że już w 6 klasie zaczął pogłębiać swoją wiarę, czytając żywoty świętych. „Wtedy zacząłem codziennie odmawiać różaniec i zawsze znalazłem czas na osobistą modlitwę, co stało się podwaliną mojego powołania. Na początku szkoły średniej, pewnego dnia, kiedy odmawiałem różaniec, usłyszałem w moim sercu słowa: »zostań księdzem, mój synu«. Ogarnął mnie pokój i wiedziałem, że były to słowa Boga lub Matki Bożej. Po ukończeniu szkoły średniej przez następne 10. lat chwytałem się różnych prac, poszukując swojego powołania w różnych zakonach i studiując zaocznie na Uniwersytecie Franciszkańskim w Steubenville, Ohio. Po 10. latach mój kierownik duchowy zaczął doradzać mi kapłaństwo w diecezji, gdy moja mama pokazała mi magazyn Marian Helper ze stroną powołaniową Księży Marianów. W weekend 8 września 2007 r. w święto Narodzenia NMP wziąłem udział w rekolekcjach powołaniowych w Steubenville, prowadzonych przez ks. Donalda Calloway’a MIC.”

Dzięki rekolekcjom Matthew podjął decyzję wstąpienia do marianów w 2008. Niestety w 2014 r. zdiagnozowano u niego chorobę autoimmunologiczną Crohna, co uniemożliwiło kontynuację studiów. Na szczęście po roku mógł wrócić na studia i uwieńczyć święceniami drogę swojego powołania.

Na święceniach byli obecni rodzice neoprezbitera, Judy i Steve, oraz rodzeństwo, siostra Beth oraz brat Mark.

Ks. Matthew odprawił prymicyjną  Mszę św. w niedzielę 12 maja br., w którą wypadł Światowy Dzień Modlitw o Powołania.  Jego pierwszą posługą duszpasterską będzie praca w Narodowym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Stockbridge, Massachusetts.