Podczas konferencji prowadzonej przez ks. prof. Jarosława Różańskiego OMI, zaproszeni prelegenci przedstawili swoje referaty dotyczące historii początków misji mariańskich w Kamerunie. Wśród zaproszonych gości wystąpił ks. bp Jan Ozga, który od 36 lat podejmuje pracę misyjną w Kamerunie. Ponadto wystąpili również dr Jean Paul Messina z Katolickiego Uniwersytetu Środkowej Afryki i ks. dr Yves Oumarou MIC, rektor Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Atoku w Kamerunie.

Ksiądz bp Ozga dzieląc się doświadczeniem swojej pracy misyjnej podkreślił, że „ewangelizować to znaczy słuchać człowieka do którego mówimy. To nie jest ekspansja. Trzeba poznać jego życie, jego funkcjonowanie, by móc opowiedzieć mu o Bogu”.

Szczególnie warte podkreślenie jest także głoszenie Miłosierdzia Bożego, jako szczególny rys duchowości mariańskiej w Kamerunie, czym szeroko dzielił się ks. Franciszek Filipiec MIC, jeden z pierwszych mariańskich misjonarzy w Kamerunie.

Obecnie nasze Zgromadzenie posługuje w Kamerunie w 3 placówkach: Ngoya, Minkama i Atoku, gdzie znajduje się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Pracuje tam 8 księży i 1 brat zakonny. W formacji jest natomiast 6 postulantów, 4 nowicjuszy i 16 kleryków. Współorganizatorem sesji było Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich w Polsce, które organizuje wsparcie dla misji mariańskich w Kamerunie.