Rzym, 20 września 2023
Prot. n. 186/2023

Drodzy Współbracia,

Każdego roku 12 czerwca obchodzimy wspomnienie naszych Męczenników z Rosicy, 108 męczenników II wojny światowej zostało beatyfikowanych przez św. Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 roku. Ponieważ w tym dniu Kościół wspomina św. Antoniego z Padwy wspomnienie męczenników obchodzone jest co roku 12 czerwca, Dla naszej wspólnoty zakonnej jest to wspomnienie obowiązkowe. Jednakże, do tej pory, w Liturgii Godzin korzystaliśmy wyłącznie z tekstów wspólnych o wielu męczennikach, a drugie czytanie z Godziny czytań było wspólne dla wszystkich 108 męczenników i był to fragment bulli (nr 13) Incarnationis misterium, ogłaszającej Wielki Jubileusz Roku 2000.

Jednak teraz, z radością dzielę się z Wami kolejną łaską naszego Jubileuszu 350 lat powstania Zgromadzenia! 6 lipca 2023 roku otrzymaliśmy dekret z Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który zatwierdza nasze i własne, drugie czytanie z Godziny czytań w Liturgii Godzin w językach włoskim i polskim, ku czci naszych współbraci w powołaniu mariańskim: Błogosławionych Antoniego Leszczewicza i Jerzego Kaszyry, kapłanów, oraz ich towarzyszy, męczenników. W kolekcie dla nas zatwierdzonej, która pochodzi z tekstów wspólnych o wielu męczennikach i jest wspólna dla 108 męczenników, błogosławieni Antoni i Jerzy są wymienieni jako pierwsi z grupy męczenników. Te same kryteria będą miały zastosowanie do tłumaczeń na inne języki, które powinniśmy teraz podjąć w różnych jurysdykcjach.

Zatwierdzony tekst zawiera własny tytuł wspomnienia, datę wspólną dla wszystkich 108 męczenników (12 czerwca), krótką biografię każdego z naszych dwóch męczenników, wraz z informacją, że zostali oni beatyfikowani razem z wyżej wymienionymi męczennikami; następnie, II (własne) czytanie z Godziny czytań, Responsorium wspólne dla całej grupy męczenników i Modlitwę końcową.

Drugie czytanie zostało zaczerpnięte z konferencji duchowej wygłoszonej przez bł. Jerzego Kaszyrę MIC Znajduje się ona w naszym Archiwum Generalnym, w zbiorze konferencji wygłaszanych w naszym Kolegium Międzynarodowym w Rzymie. Konferencja Błogosławionego znajduje się pod numerem 12 i ma datę 22 stycznia 1931 roku. (Conciones, 193 1.01.22, Collegium Romanum N 12)

Podtytuł drugiego czytania w Godzinie czytań ukazuje Najświętszą Maryję Pannę jako wzór i Królową męczenników. Błogosławiony Jerzy porównuje grzech pierworodny, który został dobrowolnie popełniony, z zadośćuczynieniem – dziełem naszego odkupienia, które zostało dobrowolnie podjęte przez Chrystusa. Musimy dobrowolnie otworzyć nasze serca na dar naszego odkupienia. Matka Boża dobrowolnie przyjęła dar macierzyństwa, który został Jej zaproponowany przez anioła. Anioł nie wydał Jej polecenia, czekał na Jej zgodę.

Błogosławiony Jerzy opisuje, w jaki sposób Maryja jest zjednoczona ze swoim Odkupicielem. Pragnie żyć tylko dla Niego i uczestniczyć w dziele, które Bóg dokona w świecie, dla naszego zbawienia. Ze wszystkich sił stara się współpracować w dziele naszego zbawienia. Maryja uczestniczy w nim w sposób ofiarny od momentu wcielenia Słowa Bożego, aż do Jego śmierci na Kalwarii. Jest nierozerwalnie zjednoczona ze swoim Synem podczas Jego ziemskiego życia, a zwłaszcza podczas Jego męczeńskiej śmicrci na krzyżu. Współpracuje ze swoim Synem i nie jest przerażona bolesnymi wydarzeniami, gdy podejmuje się On naszego odkupienia. Maryja idzie z Jezusem na Kalwarię i ofiarowuje Go Ojcu. U stóp krzyża, kiedy Jezus umiera, pozostaje z Nim zjednoczona, nigdy nie wycofując się, nawet na chwilę, z Jego ofiary i w niej uczestniczy.

Błogosławiony Jerzy odzwierciedla, że jesteśmy odkupieni krwią Chrystusa. Maryja nie chce, aby krew Jej Syna została przelana na próżno. Pragnie zbawienia wszystkich swoich dzieci. Chce pomagać nam wzrastać w życiu duchowym. Bądźmy wdzięczni, że wszyscy jesteśmy pod Jej opieką. Ona obejmuje nas wszystkich, także tych, którzy utracili dar łaski uświęcającej. Ona jest orędowniczką dla każdego.

Nasi błogosławieni współbracia zachęcają nas do szukania wstawiennictwa Matki Bożej każdego dnia, teraz i w godzinie naszej śmierci. Bez wątpienia oni czynili to samo, gdy odważnie oddawali swoje życie za Chłystusa i Kościół. Prośmy o nawrócenie wszystkich dzieci Bożych.

Drugie czytanie jest głęboką refleksją nad powołaniem każdego z nas. Warto je kontemplować. Jesteśmy wezwani do oddania naszego życia Chrystusowi i wypełniania Jego woli. „Oto przychodzę, aby pełnić Twoją wolę” (Hbr 10, 9). Nasza Duchowa Matka i Patronka zawsze będzie się za nami wstawiać. Pragnie jedynie zbliżyć nas do swego Umiłowanego Syna. Prosi nas, byśmy Go kochali, bo tylko to się liczy. „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2:5).

Dziękujmy Bogu za tę łaskę, którą otrzymaliśmy podczas Jubileuszu! Możemy teraz podjąć tłumaczenia na inne języki, aby mogły być zatwierdzone przez Stolicę Apostolską. Prośmy, abyśmy wiernie pozostali na drodze zbawienia, po której nasz Ojciec Założyciel święty Stanisław od Jezusa i Maryi, Odnowiciel, błogosławiony Jerzy i Męczennicy z Rosicy, błogosławieni Antoni i Jerzy heroicznie kroczyli aż do końca. Niech Matka Boża pomaga nam trwać w zjednoczeniu z Chrystusem przez całe nasze życie, aż do Kalwarii.

Wszyscy jesteście w moich myślach i modlitwach!

Szczerze oddany w Chrystusie

Ks.  Joseph G. Roesch MIC
Przełożony Generalny