Polska, Licheń

Dodano: 02.09.2011

Polska: Abp Jan Paweł Lenga MIC odznaczony Krzyżem Komandorskim

Nowy Kawaler Krzyża Komandorskiego Orderu Zasługi RP

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odebrał 2 września z rąk wojewody wielkopolskiego Piotra Florka abp Jan Paweł Lenga, marianin, rezydent domu zakonnego Zgromadzenia Księży Marianów w Licheniu. Był on pierwszym i długoletnim administratorem apostolskim Kazachstanu i Azji Środkowej, a następnie biskupem diecezji karagandzkiej w Kazachstanie.

Odznaczenie zostało nadane abp. Janowi Pawłowi Lendze MIC przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych. Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji prezydenta RP abp Lenga został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych i krzewienie polskości w Kazachstanie”.

– Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej jest to order, który nadaje się obywatelom polskim, którzy urodzili się za granicą, bądź też obywatelom polskim, którzy mieszkają poza granicami naszego kraju. W związku z posługą, którą ksiądz arcybiskup pełnił przez 36 lat w dalekiej Azji, Minister Spraw Zagranicznych wystąpił do Prezydenta RP o nadanie tak zaszczytnego odznaczenia – powiedział wojewoda wielkopolski Piotr Florek podczas uroczystości wręczenia orderu abp. Lendze.

Dziękując za przyznanie odznaczenia 61-letni obecnie hierarcha przybliżył przybyłym na uroczystość historię swojej posługi w Kazachstanie i na stepach dalekiej Azji.

– Urodziłem się na Ukrainie, mam obywatelstwo kazachskie, uczyłem się w podziemiu w seminariach na Litwie i na Łotwie, służyłem w republikach Środkowej Azji, a okazuje się, że nagroda czeka na mnie w Polsce. Nigdy o tym nawet nie marzyłem, a tu taka niespodzianka. Dziękuję tym, którzy obserwowali moją pracę, dziękuję Panu Prezydentowi, że podjął taką decyzję – powiedział laureat.

Jan Paweł Lenga urodził się 28 marca 1950 w polskiej rodzinie w Gródku (Horodok) na Ukrainie. Jego rodzina przeprowadziła się na Łotwę, gdzie przyszły kapłan pracował jako robotnik na kolei. Raz w tygodniu jeździł do zakonnika ze Zgromadzenia Księży Marianów, odbywając w ten sposób roczny nowicjat. Z Łotwy przeniósł się do Kowna na Litwie, gdzie istniało jedno z dwóch w ówczesnym Związku Radzieckim seminariów duchownych. Ukończył je potajemnie i także w ukryciu przyjął święcenia kapłańskie 28 maja 1980 r. z rąk bp. Vincentasa Sladkevičiusa MIC (późniejszego kardynała). W 1981 r. przybył do Kazachstanu, gdzie posługę duszpasterską pełnił przez 10 lat.

13 kwietnia 1991 r. Jan Paweł II mianował ks. Lengę przełożonym utworzonej w tym samym dniu administratury apostolskiej Kazachstanu i Azji Środkowej, wynosząc go jednocześnie do godności biskupa tytularnego Arby. Sakrę biskupią otrzymał 26 maja 1991 r. Gdy 7 lipca 1999 papież utworzył diecezję karagandzką, jej pierwszym ordynariuszem mianował biskupa Lengę. Po kolejnej reorganizacji struktur Kościoła Katolickiego w Kazachstanie i utworzeniu tam metropolii 17 maja 2003 r., diecezja karagandzka podporządkowania została metropolii Najświętszej Maryi w Astanie, jednakże bp Jan Paweł Lenga jako pierwszy hierarcha katolicki Kazachstanu decyzją Ojca Świętego uzyskał tytuł arcybiskupa „ad personam”.

5 lutego 2011 Benedykt XVI odwołał abp. Jana Pawła Lengę z urzędu ordynariusza Karagandy, który odtąd jest rezydentem domu zakonnego Zgromadzenia Księży Marianów w Licheniu Starym.

źródło: www.lichen.pl

Inne aktualności

Wietnam: Pierwsze śluby w Sajgonie

Wrzesień 9, 2020|

15 sierpnia 2020 roku, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, naszej Matki i Patronki, w imieniu Przełożonego Generalnego naszego Zgromadzenia, przyjąłem pierwsze śluby zakonne od naszych pierwszych Wietnamskich Współbraci. Są to Jan Chrzciciel Nguyen Van Bien, Piotr Nguyen Tien Dung i Piotr Nguyen Van Ha.

2019-12-04T22:01:49+01:00
Go to Top