Kamerun, Atok

Dodano: 31.05.2013

Kamerun: Boże Ciało w Atok

W Kamerunie Boże Ciało jest obchodzone, nie w czwartek jak w Polsce, lecz w niedzielę po Uroczystości Trójcy Świętej. W tym roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej zbiegła się w naszej parafii w Atok ze chrztem i pierwszą Komunią Św. 42 osoby z terenu całej naszej parafii, po trzech latach przygotowania i pomyślnym zdaniu egzaminu z katechizmu, przybyły w piątek 31 maja na specjalnie zorganizowaną dla nich sesję, która była ostatnim i bezpośrednim etapem przygotowania do przyjęcia sakramentów. W sobotę uczestnicy rekolekcji wysłuchali katechezy na temat chrztu, spowiedzi św. i Eucharystii. Następnie 7 osób, które były już ochrzczone, jako małe dzieci, wyspowiadały się. Podczas wieczornej Mszy św. w sobotę 35 osób (dzieci i młodzieży) przyjęło chrzest. Jedna dorosła osoba, kobieta, która była ochrzczona w kościele protestanckim, złożyła publicznie wyznanie wiary katolickiej i tym samym została przyjęta do naszej wspólnoty. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Yves Oumarou MIC, wikariusz parafii, odpowiedzialny bezpośrednio za przygotowanie do sakramentu chrztu i Eucharystii.

Następnego dnia, w niedzielę podczas Mszy św. o godz. 9.00, 42 osoby (w tym wspomniana kobieta konwertyta z protestantyzmu na katolicyzm, po porannej spowiedzi) przyjęły po raz pierwszy Komunię Św. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Paweł Rawski MIC, proboszcz. Po Mszy św. wszyscy wierni udali się w procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy rozmieszczonych w różnych częściach Atoku. Pierwszy ołtarz przygotowany przez członków grupy Bożego Miłosierdzia został usytuowany przed domem króla, czyli miejscowego szefa tradycyjnego pierwszego stopnia. Drugi ołtarz, przed szkołą, został przygotowany przez młodzież ze wspólnoty JAMI (młody przyjaciel Maryi Niepokalanej). Trzeci ołtarz, przed domem pierwszego, obecnie emerytowanego katechisty Atoku został przygotowany przez katechistów i grupę liturgiczną. Czwarty ołtarz, usytuowany przed domem mera i sous-prefekta został przygotowany przez członków Legionu Maryi i damy apostolskie. Przed każdym ołtarzem, podobnie jak w Polsce, była proklamowana Ewangelia i modliliśmy się w różnych intencjach. Całość procesji przebiegła w spokojnej i modlitewnej atmosferze. Towarzyszyła nam piękna pogoda.

Paweł Rawski MIC

Inne aktualności

Waszyngton, U.S.A: zmarł najstarszy członek Zgromadzenia Księży Marianów – ks. Kazimierz Krzyżanowski MIC

1 stycznia, 2020|

Ks. Kazimierz Krzyżynowski MIC urodził się w Lublinie 17 stycznia 1923 r. Początkowo uczęszczał do szkoły w swoim rodzinnym [...]

2019-12-05T19:47:32+01:00