Rwanda, Nyakinamia

Dodano: 24.12.2010

Rwanda: Boże Narodzenie w Nyakinamie

Czas Narodzenia Pańskiego to niezwykle bogaty w wydarzenia okres dla mariańskiej parafii Chrystusa Króla w Nyakinamie (Rwanda). Wśród najważniejszych wydarzeń towarzyszących celebracji misterium Bożego Narodzenia wymienić można uroczystą Mszę św. Wigilii Narodzenia Pańskiego dla najmłodszych parafian, która odbyła się już o godz. 10:00 rano. Dla dorosłych Msza św. odprawiona została o godz. 15:00 i o 23:00 w kaplicy domu zakonnego w Nyakinamie uroczysta Eucharystia dla domowników oraz okolicznych misjonarzy z Polski i Afryki Południowej.

Wyjątkowe wydarzenie – narodziny Boga samego – to także doskonały moment dla przypomnienia nam wszystkim sytuacji dzieci w Afryce, skarbu, a jednocześnie zapomnianych w swej kruchości i bezbronności osób, którym w parafii w Nyakinamie poświęca się szczególną uwagę.

Dzieci, które w Afryce niejednokrotnie zamiast rozwijać się, chodzić do szkoły, zdobywać nowe umiejętności, muszą pracować fizycznie, od najmłodszych już lat opiekować się swoim rodzeństwem i wcale nie cieszą się większym szacunkiem od swoich rówieśników z innych kontynentów. Gdy doda się do tego fakt, iż dziecko nie może liczyć na więcej jak jeden posiłek dziennie to zrozumiemy, dlaczego jego ogromne, błagalne oczy tak usilnie wpatrzone są w posługujących w Afryce misjonarzy. No właśnie, to misjonarze, w tym obecni w Rwandzie i Kamerunie marianie, są tymi, którzy dbają o najmłodszych: współfinansowanie edukacji dzieci i młodzieży, ciepłe posiłki, projekty rozwojowe, ośrodki zdrowia, świetlice i ochronki to tylko niektóre z form pomocy rozwiniętych w trosce o najmłodszych. Na terenie naszej parafii w Nyakinamie działa także prowadzone przez polskie siostry od Aniołów przedszkole – „Abamalayika batoya”, to znaczy „Mały anioł”. To właśnie dzieci z tego przedszkola przygotowały i przedstawiły po Mszy św. Wigilii Narodzenia Pańskiego dla najmłodszych, jasełka, w których nie zabrakło np. wśród ofiarowanych przez trzech króli darów, miejscowych przysmaków: bananów i fasoli.

Po zakończeniu występu przez najmłodszych parafian, wszystkie dzieci przeszły w pochodzie na placu przy kościele, by następnie udać się na specjalnie dla nich przygotowany posiłek świąteczny. Taki posiłek to dla większości z nich jedyna w ciągu roku okazja do spożycia ryżu z mięsem, które co roku ofiarowywane są przez dobrodziei z Polski. Wszystkie dzieci w liczbie ponad 3000, a zwłaszcza te, które w czasie Adwentu uczestniczyły w porannych roratach, mogą tego dnia najeść się do syta. Cały okres Narodzenia Pańskiego w Rwandzie to radosne świętowanie, zwłaszcza podczas liturgii Mszy świętej, której zawsze towarzyszy śpiew i taniec.

Łukasz Mazurek MIC

Inne aktualności

Waszyngton, U.S.A: zmarł najstarszy członek Zgromadzenia Księży Marianów – ks. Kazimierz Krzyżanowski MIC

1 stycznia, 2020|

Ks. Kazimierz Krzyżynowski MIC urodził się w Lublinie 17 stycznia 1923 r. Początkowo uczęszczał do szkoły w swoim rodzinnym [...]

2019-12-04T21:35:11+01:00