Kazachstan, Karaganda

Dodano: 03.01.2013

Kazachstan: I Komunia św. w Karagandzie

W czwartą niedzielę Adwentu, 23 grudnia, w naszej parafii przeżywaliśmy uroczystość pierwszej komunii świętej. Termin nietypowy, ale wcześniej nie udawało się nam znaleźć takiej niedzieli, żebyśmy mogli być razem i przygotować tę uroczystość. W sobotę 22 grudnia do pierwszej spowiedzi i potem w niedzielę pierwszy raz do komunii świętej przystąpiło 12 dzieci i 2 dorosłych naszej parafii. Niektórzy z nich do tego wydarzenia przygotowywali się już ponad dwa lata.

W przygotowaniu do przeżycia tego ważnego wydarzenia zaangażowani byli szczególnie ks. Grzegorz i Tatiana, którzy bezpośrednio w każdą niedzielę spotykali się z dziećmi na katechezach i w ostatnich dniach na próbach liturgii. Oczywiście w przygotowanie włączyli się również rodzice, z którymi spotkał się kilka razy ks. Zbigniew. Długi czas przygotowania do komunii jest tu, na misjach, uwarunkowany tym, że dzieci uczestniczą w katechezie wyłącznie w kościele i tylko w niedzielę. Tutaj nie ma lekcji religii w szkołach, a spotkania w tygodniu są utrudnione faktem, iż dzieci uczą się przez 6 dni w tygodniu i jeszcze na zmiany, więc niemożliwe jest zebranie naraz całej grupy. Przygotowanie przez rodziców w domach też jest utrudnione, ponieważ część dzieci pochodzi z rodzin niewierzących, czy rzadko praktykujących.

Staraliśmy się, by ta uroczystość była wyjątkowym wydarzeniem dla dzieci i ich rodzin. Starannie przygotowaliśmy pieśni, stroje komunijne, liturgię mszy świętej, w którą maksymalnie zaangażowaliśmy dzieci. Po mszy zaprosiliśmy na obiad pierwszokomunistów i ich rodziców, by uczyć ich na przyszłość, jak należy przeżywać duchowo i rodzinnie takie kościelne uroczystości. Każde dziecko otrzymało w prezencie bochenek chleba – symbol chleba miłości, którym powinni połamać się w domach, pamiątkowy dyplom oraz słodycze.

Dziękujemy Bogu za to doświadczenie i za tych parafian, którzy pierwszy raz przyjęli Go do swego serca i ufamy, że to wydarzenie było momentem odnowienia relacji z Jezusem dla całej parafii.

Grzegorz Burdyński MIC

Inne aktualności

Waszyngton, U.S.A: zmarł najstarszy członek Zgromadzenia Księży Marianów – ks. Kazimierz Krzyżanowski MIC

1 stycznia, 2020|

Ks. Kazimierz Krzyżynowski MIC urodził się w Lublinie 17 stycznia 1923 r. Początkowo uczęszczał do szkoły w swoim rodzinnym [...]

2020-01-09T16:48:42+01:00