Kamerun, Ngoya

Dodano: 22.08.2015

Kamerun, Ngoya: Odnowienie ślubów zakonnych

W sobotę 22 sierpnia maleńka kaplica w domu formacyjnym Zgromadzenia Księży Marianów w Ngoya pękała w szwach. Szóstka braci kleryków odnowiła na kolejny rok swoje śluby zakonne. Świadkami tego ważnego dla nich wydarzenia byli przełożony wikariatu, ks. Krzysztof Pazio, księża marianie Cyrille Bounoungou i Franciszek Filipiec, brat Joseph Musoni, który odnowi śluby 8 września oraz trzech mariańskich aspirantów – Arsene, Borel i Juliene – przygotowujących się do rozpoczęcia postulatu w Rwandzie. Braci wspierały modlitwą również dwie siostry karmelitanki Dzieciątka Jezus, s. Ida Bujak i s. Agnes Ntahonkuriye, a także Mira Majdan, wolontariuszka z Polski oraz włoski przyjaciel misji, Paolo Cicchito. Międzynarodowa wspólnota eucharystyczna reprezentująca pięć krajów – Burundi, Kamerun, Polskę, Rwandę i Włochy – nasuwała skojarzenia z wezwaniem, od którego marianie zaczynają swoje codzienne modlitwy: „Ty, który jednoczysz wszystkie ludy i języki w wyznawaniu tej samej wiary”.

Po homilii, w której ksiądz Krzysztof Pazio mówił miedzy innymi o prostocie i pokorze Matki Bożej, bracia Leon Gwaneza, Felix Uwimana, Rogatien Ntsana, Alfred Nyiobuhungiro, Cedric Ishimwe i Christian Munyaribanje klękali kolejno przed przełożonym i kładąc rękę na księdze Pisma Świętego odczytywali formułę ślubów. Była ona następnie podpisywana na ołtarzu przez brata składającego śluby oraz przez obecnych księży Cyrille i Franciszka jako świadków. Prosty obrzęd przebiegał w ciepłej, bardzo rodzinnej atmosferze. Widoczna była głęboka radość zarówno braci jak i księży. Na koniec Mszy świętej Paolo zainicjował tradycyjne włoskie oklaski.

Radość zebranych znalazła swoje przedłużenie we wspólnej rekreacji, podczas której rozmowy toczyły się jednocześnie w kilku językach. Pochodząca z Burundi s. Agnes wykazała się zaskakująco dobrą znajomością języka polskiego budząc w aspirantach chęć do jego nauki. Podczas obiadu na stole znalazł się miejscowy specjał – doskonale przyrządzona ryba kanga, której smak mógł zadowolić najwybredniejsze gusta.

Przy domu formacyjnym dobiega właśnie końca budowa nowej, większej kaplicy. Spore zainteresowanie charyzmatem Zgromadzenia wśród młodych Afrykańczyków pozwala mieć nadzieję, że i ona wkrótce zapełni się nowymi marianami.

Mira Majdan

Inne aktualności

Wietnam: Pierwsze śluby w Sajgonie

Wrzesień 9, 2020|

15 sierpnia 2020 roku, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, naszej Matki i Patronki, w imieniu Przełożonego Generalnego naszego Zgromadzenia, przyjąłem pierwsze śluby zakonne od naszych pierwszych Wietnamskich Współbraci. Są to Jan Chrzciciel Nguyen Van Bien, Piotr Nguyen Tien Dung i Piotr Nguyen Van Ha.

Kamerun: uroczystości ku czci św. Stanisława Papczyńskiego

Czerwiec 6, 2020|

18 maja to dzień szczególny dla Zgromadzenia Księży Marianόw; wspominamy wówczas naszego Ojca Założyciela, św. Stanisława Papczyńskiego. Tegoroczne uroczystości w Wikariacie Kameruńskim odbyły się w naszym domu seminaryjnym w Ngoya.

2019-12-10T20:46:02+01:00
Go to Top