Afryka, Kamerun

Dodano: 11.12.2008

Kamerun: uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Jak wyglądała celebracja naszego święta patronalnego Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny? Spotkaliśmy się wszyscy w sanktuarium w Atoku: trzech księży (Krzysztof, Franciszek i Grzegorz), trzech seminarzystów (Yves, Aleksander i Dominik), rodzice Cyryla, który jest w Rwandzie, księża i siostry z dekanatu, młodzieńcy z sesji powołaniowej, katechiści i nasi wierni. Na uroczystej celebracji rozważaliśmy posłanie, które kieruje do nas Niepokalana: obdarzona uprzedzającą łaską i wolna od grzechu dzięki zasługom jej Syna Jezusa Chrystusa, ukazująca piękno życia jako dar od Boga bez grzechu i pierworodnej skazy, pierwsza odkupiona, pierwsza obdarzona Bożym miłosierdziem, zachęcająca nas do życia w świętości i umiłowaniu Boga. W czasie uroczystości seminarzyści uczestniczyli w specjalnych darach; Yves otrzymał posługę akolitatu, Aleksander i Dominik zostali obleczeni w białe mariańskie sutanny. Wszyscy odnowiliśmy śluby wspominając błogosławionego Założyciela, który dał nam przykład swoim Oblatio, czyli gotowością oddania swego życia dla Niepokalanej. Wychwalaliśmy Maryję śpiewając litanię o Niepokalanym Poczęciu oraz odśpiewaliśmy nową pieśń ułożoną w naszym sanktuarium z okazji intronizacji Obrazu Matki Miłosierdzia: „Maryjo, jesteś pierwsza, która została obdarzona Bożym miłosierdziem…”. Młodzież zorganizowana we wspólnocie Przyjaciół Niepokalanej ubogacała liturgię pieśniami maryjnymi.

Po liturgii agapa. Gościliśmy prawie czterdzieści osób przy wspólnym stole dzieląc się przysłowiowym maniokiem, nie zabrakło także wielkiej ryby kanga, dziczyzny z lasu tropikalnego i wędzonego bara. Siostry Opatrzności Bożej przywiozły dobre ciasto. Pożywienia zostało w obfitości, mogły się także nim najeść młodzież i dzieci uczestniczący w święcie. Po południu goście się rozjechali, seminarzyści z ks. Grzegorzem wrócili do seminarium, zostaliśmy sami z ks. Krzysztofem medytując nad świętem i maryjnym posłaniem.

Wszystkim, którzy uczestniczą z nami wspomagając misje, ofiarujemy naszą modlitwę i dziękczynienie i dzieląc się tym wydarzeniem, przesyłamy Wam najserdeczniejsze życzenia, by Maryja w swoim Niepokalanym Poczęciu była dla Was chlubą i obroną.

ks. Franciszek Filipiec MIC

Inne aktualności

Waszyngton, U.S.A: zmarł najstarszy członek Zgromadzenia Księży Marianów – ks. Kazimierz Krzyżanowski MIC

1 stycznia, 2020|

Ks. Kazimierz Krzyżynowski MIC urodził się w Lublinie 17 stycznia 1923 r. Początkowo uczęszczał do szkoły w swoim rodzinnym [...]

2020-01-07T15:03:52+01:00