Kazahstan, Karaganda

Dodano: 12.06.2010

Kazachstan, Karaganda: pierwszy mariański ksiądz

Prowincja Opatrzności Bożej od soboty 12 czerwca ma nowego prezbitera. Święcenia kapłańskie w Karagandzie, w Kazachstanie, przyjął ks. Aleksiej Miciński. Neoprezbiter jest pierwszym marianinem urodzonym w Kazachstanie, jego powołanie kształtowało się w parafii prowadzonej przez księży marianów. Cały proces formacji odbył w Polsce; w 2009 r. ukończył mariańskie seminarium w Lublinie.

Szafarzem sakramentu był abp Jan Paweł Lenga MIC, biskup Karagandy. Liturgia, sprawowana w języku rosyjskim, miała miejsce w rodzinnym kościele NMP Matki Kościoła. W Eucharystii uczestniczyli współbracia, którzy na przestrzeni lat pracowali w misyjnej placówce w Karagandzie. Kandydata do święceń przedstawił o. prowincjał Paweł Naumowicz MIC. Obecni byli także marianie z Lublina, Lichenia (miejsca diakońskiej posługi neoprezbitera), Warszawy oraz Gródka Podolskiego na Ukrainie i domu generalnego w Rzymie. W koncelebrze udział wzięli również duchowni z miejscowej diecezji oraz zaprzyjaźnieni z neoprezbiterem księża z Polski, Anglii i Niemiec.

Radość z przyjęcia święceń dzieliło liczne grono przybyłych parafian oraz rodzina i przyjaciele. Szczególnym gościem był przybyły z Astany Paweł Cieplak, ambasador RP w Kazachstanie.

Następnego dnia ks. Aleksiej sprawował uroczystą mszę św. prymicyjną. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Wojciech Sokołowski MIC, który stał u początków rozeznawania powołania zakonnego i kapłańskiego neoprezbitera. Nawiązując do jego życiowej drogi, życzył mu, by był dobrym i świętym kapłanem.

Rafał Zalewski MIC

Inne aktualności

Waszyngton, U.S.A: zmarł najstarszy członek Zgromadzenia Księży Marianów – ks. Kazimierz Krzyżanowski MIC

1 stycznia, 2020|

Ks. Kazimierz Krzyżynowski MIC urodził się w Lublinie 17 stycznia 1923 r. Początkowo uczęszczał do szkoły w swoim rodzinnym [...]

2019-12-04T21:14:10+01:00