Polska, Licheń 

Dodano: 10.06.2007

Polonika z Fawley Court w Licheniu

Do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu dotarły zbiory książek, między innymi z okresu Powstania Styczniowego, rękopisy oraz eksponaty związane z historią Kościoła pochodzące z likwidowanego muzeum Zgromadzenia Księży Marianów w Fawley Court pod Londynem. To pierwsze eksponaty, które trafiły z Anglii do Lichenia.

Do tej pory zbiory – będące w większości darem angielskiej Polonii – były przechowywane w mariańskiej posiadłości Fawley Court. Kiedy jednak przełożeni mariańscy podjęli decyzję o zamknięciu placówki ustalono, aby zbiory przenieść do Sanktuarium w Licheniu i tu utworzyć muzeum z prawdziwego zdarzenia. – „Licheń jest dobrym miejscem. Przede wszystkim przybywa do nas średnio 1,5 miliona pielgrzymów rocznie. Poza tym mamy powierzchnię na przygotowanie ekspozycji – zaadaptujemy na potrzeby muzeum dwa piętra nad zakrystią w bazylice” – tłumaczy rzecznik prasowy Sanktuarium Maryjnego w Licheniu, ks. Zbigniew Krochmal.

– „Część eksponatów pochodzi z dawnego muzeum, które znajdowało się na Bielanach w Warszawie Większość jest jednak darem Polonii. Ludzie gromadzili polonika i pamiątki historyczne związane z Polską, przekazując je do później muzeum. Wielu ofiarowało je z pragnieniem, aby wróciły do wolnej Polski, do Ojczyzny i dziś to ich życzenie się spełnia”- podkreślił historyk sztuki, Wojciech Luchowski, odpowiedzialny za przygotowanie ekspozycji w Sanktuarium.

Ks. Krochmal dodał, że ekspozycja jest dobrym uzupełnieniem przesłania Lichenia jako miejsca o charakterze narodowym. – „Matka Boża, ukazując się z orłem na piersiach, w objawieniach skierowała swoje przesłanie do polskiego narodu. Zgromadzone na obczyźnie, ale dzięki Polonii, eksponaty pokazują temu narodowi jego historię, pokazują, jaką wartością są minione pokolenia. Oglądając wystawę nasi pielgrzymi będą mogli odkrywać na nowo czy też odzyskiwać swoją tożsamość narodową” – mówił ks. Krochmal.

Powstanie muzeum w Fawley Court zainicjował marianin, ks. Józef Jarzębowski, który w 1953 r. zawiózł tam pierwsze eksponaty. Będący w posiadaniu marianów zbiór jest bardzo różnorodny, obejmuje malarstwo europejskie, meble, zbiór poloników, dokumenty z autografami królów polskich, bulle papieskie, starodruki, rękopisy, mapy, rysunki, ryciny i zbiór wydawnictw emigracyjnych, dwie kolekcje broni białej, europejskiej i wschodniej, podarowane przez majora Witolda Buchowskiego i Zygmunta S. Ipohorskiego – Lenkiewicza.

źródło: www.lichen.pl

Inne aktualności

Waszyngton, U.S.A: zmarł najstarszy członek Zgromadzenia Księży Marianów – ks. Kazimierz Krzyżanowski MIC

1 stycznia, 2020|

Ks. Kazimierz Krzyżynowski MIC urodził się w Lublinie 17 stycznia 1923 r. Początkowo uczęszczał do szkoły w swoim rodzinnym [...]

2020-01-06T19:32:12+01:00