Polska, Licheń

Dodano: 02.02.2013

Polska, Licheń: diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego

Pod przewodnictwem ks. bpa Wiesława Alojzego Meringa kapłani, bracia, siostry zakonne oraz wierni uczestniczyli 2 lutego we Mszy św. z okazji Dnia Życia Konsekrowanego. W tym roku główne uroczystości w diecezji włocławskiej, decyzją jej ordynariusza, odbyły się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

W 2013 roku Dzień Życia Konsekrowanego w Kościele katolickim jest obchodzony po raz siedemnasty. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło „Ku pełni życia w Chrystusie”.

Osoby konsekrowane z diecezji włocławskiej przybyły do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, aby wraz ze swoim biskupem ordynariuszem dziękować Bogu za dar powołania do życia zakonnego i prosić o kolejne, liczne i święte powołania do swoich wspólnot zakonnych. Zdaniem ks. bpa Wiesława Meringa ranga dzisiejszego święta jest niepodważalna: – Ono pokazuje całą rozmaitość, wielowątkowość tradycji w Kościele. Prawie każde z tych najstarszych zakonów, zgromadzeń, ono ma pewną odrębność i specyfikę, które dla Kościoła są szalenie ważne. To jest na wagę złota, że jest wiele możliwości realizowania swojego powołania w Kościele poprzez kontakt z takim, a nie innym zgromadzeniem.

Zdaniem biskupa ordynariusza historia całej Europy oparta jest na postaciach wielkich twórców życia zakonnego: – Św. Franciszek, św. Dominik, św. Benedykt to są takie postaci, bez których nie byłoby Europy w tym dzisiejszym kształcie.

Swoje ubolewanie bp Mering wyraził w związku z próbami negowania wkładu chrześcijaństwa w kształt dzisiejszego świata: – Dzisiaj pojawiają się te chore tendencje usunięcia wątków chrześcijańskich z dziejów Europy, co zawsze będzie zubożeniem jej życia duchowego.

W koncelebrze przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej uczestniczyło 46 kapłanów, którzy dziś przybyli do Lichenia na diecezjalne uroczystości Dnia Życia Konsekrowanego. Wśród nich był także o. Waldemar Murach ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętej Rodziny z Kazimierza Biskupiego, który w zakonie jest od ponad 30 lat, w tym 26 jako kapłan: – Swoje kapłaństwo traktuję jako taką wielką misję dla Kościoła tam, gdzie Pan Bóg mnie posyła. Trzeba podkreślać rangę, role i miejsce życia konsekrowanego osób, które poświęcają się Panu Bogu na wyłączną służbę. Ten kto wierzy, ten rozumie, jaką rolę życie konsekrowane posiada.

Jak dodał, ustanowienie Dnia Życia Konsekrowanego przez bł. Jana Pała II było jedną z jego wielu ważnych inicjatyw dla Kościoła, a której podwaliny zaczerpnął ze swojego ojczystego kraju, a następnie przekazał całemu Kościołowi.

W dzisiejszych diecezjalnych uroczystościach z okazji Dnia Życia Konsekrowanego w Licheniu uczestniczyli ojcowie franciszkanie z Włocławka oraz Konina, bracia Pocieszyciele z Getsemani z Włocławka, paulini z Brdowa, orioniści ze Zduńskiej Woli, franciszkanie konwentualni z Radziejowa, misjonarze Świętej Rodziny z Kazimierza Biskupiego oraz marianie posługujący w licheńskim sanktuarium.

Spośród zakonów żeńskich z terenu diecezji włocławskiej w trakcie liturgii modliły się siostry: urszulanki z Sieradza, misjonarki benedyktynki z Konina, siostry Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi z Włocławka, elżbietanki z Włocławka i Brześcia Kujawskiego, siostry Matki Bożej Miłosierdzia ze Świnic Warckich, nazaretanki z Konina, siostry Opatrzności Bożej z Turki, siostry Rodziny Maryi i westiarki Jezusa z Włocławka oraz siostry Imienia Jezus z Lichenia.

Robert Adamczyk

Inne aktualności

Wietnam: Pierwsze śluby w Sajgonie

Wrzesień 9, 2020|

15 sierpnia 2020 roku, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, naszej Matki i Patronki, w imieniu Przełożonego Generalnego naszego Zgromadzenia, przyjąłem pierwsze śluby zakonne od naszych pierwszych Wietnamskich Współbraci. Są to Jan Chrzciciel Nguyen Van Bien, Piotr Nguyen Tien Dung i Piotr Nguyen Van Ha.

2019-12-05T19:35:41+01:00
Go to Top