Polska, Licheń

Dodano: 21.05.2011

Polska, Licheń: międzynarodowa konferencja SPM

Formacja duchowa, wymiana doświadczeń oraz odnowienie kontaktów – to trzy główne cele konferencji Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich (SPM), która zakończyła się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

Przedstawiciele Stowarzyszenia przybyli do Lichenia z całego świata: Brazylii, Argentyny, Anglii, Łotwy, Litwy, USA oraz oczywiście z Polski. Spośród państw, w których działa SPM zabrakło tylko przedstawiciela z Ukrainy.

W trakcie konferencji poruszane były różne problemy, z którymi na co dzień muszą borykać się członkowie Stowarzyszenia. Jednak nadrzędnym celem była formacja duchowa i intelektualna, czyli pogłębianie charyzmatu Zgromadzenia Księży Marianów, który przedstawiciele Stowarzyszenia chcą wcielać w życie w swoich działaniach. Ponadto licheńska konferencja pozwalała na wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami, a także spotkanie Pomocników z różnych krajów, dla których częstszy kontakt, ze względu na dzielące odległości, jest bardzo ograniczony.

W szeregach Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich są w znacznej mierze ludzie świeccy, gdyż właśnie z myślą o nich organizacja została powołana do życia. Jednak należą do niej także osoby duchowne: – Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich zostało założone przede wszystkim dla ludzi świeckich. Jest to grono naszych przyjaciół, którzy wspierają nas przede wszystkim duchowo. Jest to w głównej mierze wymiana dóbr duchowych. Marianie modlą się za swoich współpracowników świeckich, natomiast świeccy współpracownicy modlą się za księży i braci marianów – powiedział br. Andrzej Mączyński MIC, Generalny Promotor SPM, na co dzień mieszkający w USA.

Głównym zadaniem członków Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich jest wspieranie księży i braci marianów poprzez modlitwę, szerzenie chwały Bożej i kultu Miłosierdzia Bożego oraz czynne zaangażowanie się w apostolską misję Kościoła. Stowarzyszenie organizuje także regularne spotkania na terenie swojego urzędowania oraz wydaje periodyki o charakterze formacyjno-duchowym.

– Stowarzyszenie działa na zasadzie nowocześnie pojętej grupy osób, która pragnie żyć charyzmatem marianów i próbuje realizować go w swoim najbliższym środowisku – dodał br. Mączyński.

W tym roku po raz pierwszy konferencja SPM była także połączona z konferencją dla liderów Bractwa Niepokalanego Poczęcia, które istnieje przy Zgromadzeniu. Gościem tegorocznego spotkania był ks. Andrzej Pakuła MIC, generał Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich zostało założone w 1925 roku. W Polsce istnieje od 1994 roku i powstało z inicjatywy ówczesnego prowincjała ks. Jana Rokosza MIC.

źródło: www.lichen.pl

Inne aktualności

Wietnam: Pierwsze śluby w Sajgonie

Wrzesień 9, 2020|

15 sierpnia 2020 roku, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, naszej Matki i Patronki, w imieniu Przełożonego Generalnego naszego Zgromadzenia, przyjąłem pierwsze śluby zakonne od naszych pierwszych Wietnamskich Współbraci. Są to Jan Chrzciciel Nguyen Van Bien, Piotr Nguyen Tien Dung i Piotr Nguyen Van Ha.

2020-01-07T17:53:39+01:00
Go to Top