Polska, Licheń

Dodano: 22.06.2011

Polska, Licheń: zebranie plenarne KEP

Już w najbliższy piątek i sobotę biskupi z całej Polski przybędą do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej na obrady 355. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. W licheńskim sanktuarium biskupi będą celebrować Mszę św. w bazylice w sobotę, 25 czerwca, o godzinie 12.00. Eucharystii będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Słowo Boże wygłosi kard. Kazimierz Nycz. Tego samego dnia, o godz. 21.00, w licheńskiej bazylice rozpocznie się Apel Maryjny. Poprowadzi go abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas zebrania, biskupi podejmą 37 tematów ważnych dla polskiego Kościoła. Wśród nich znajdą się m.in. zagadnienia związane z uczelniami katolickimi, wydziałami teologicznymi i seminariami duchownymi, deklaracja Kościołów w sprawie małżeństw mieszanych zawieranych pomiędzy stroną katolicką i niekatolicką, a także rola Biblii w duszpasterstwie w świetle adhortacji Benedykta XVI „Verbum Domini”.

Zebranie Konferencji Episkopatu Polski połączone jest z obchodami 600-lecia katedry włocławskiej (licheńskie Sanktuarium znajduje się na terenie diecezji włocławskiej). Katedra ta została konsekrowana w 1411 r. Jest dedykowana Najświętszej Maryi Pannie Wniebowziętej, a od 22 lutego 1907 r. nosi tytuł bazyliki mniejszej. To tutaj święcenia kapłańskie przyjął ks. Stefan Wyszyński – późniejszy Prymas Polski. Nieopodal katedry, w nurtach Wisły, zginął bł. Jerzy Popiełuszko.

Główne uroczystości 600-lecia katedry włocławskiej z udziałem legata papieskiego i Episkopatu Polski odbędą się w niedzielę, 26 czerwca. W czasie Mszy św. o godz. 11.00 w katedrze kard. Dziwisz przekaże relikwie bł. Jana Pawła II. Liturgii w katedrze będzie przewodniczył w imieniu Ojca Świętego Benedykta XVI kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.

źródło: www.lichen.pl

Inne aktualności

Waszyngton, U.S.A: zmarł najstarszy członek Zgromadzenia Księży Marianów – ks. Kazimierz Krzyżanowski MIC

1 stycznia, 2020|

Ks. Kazimierz Krzyżynowski MIC urodził się w Lublinie 17 stycznia 1923 r. Początkowo uczęszczał do szkoły w swoim rodzinnym [...]

2020-01-07T19:10:56+01:00