Polska, Lublin

Dodano: 14.01.2009

Polska, Lublin: sesja na 100-lecie odrodzenia marianów

W Wyższym Seminarium Duchownym Zgromadzenia Księży Marianów w Lublinie odbyła się 11 listopada wieczorem sesja naukowa zorganizowana w związku ze zbliżającą się rocznicą 100-lecia odrodzenia i reformy marianów. Okazją do spotkania była wydana właśnie w języku polskim książka autorstwa litewskiego marianina ks. Steponasa Matulisa poświęcona reformie zakonu, jakiej dokonał bł. Jerzy Matulewicz.

Ks. Kazimierz Pek, rektor mariańskiego seminarium w Lublinie powiedział, że podczas sesji starano się uważnie prześledzić wydarzenia, które miały miejsce 100 lat temu przy okazji reformy Zgromadzenia. „Lata komunizmu nie pozwalały na korzystanie z wielu źródeł. Znajomość wydarzeń i dokumentów była ograniczona. Podczas sesji większą uwagę skupiliśmy na tym, by odkryć postacie bł. Jerzego i osób z nim współpracujących, które umiały się odnaleźć w trudnych okolicznościach, w sytuacjach niełatwych dla życia Kościoła, dla życia zakonnego” – powiedział ks. Pek.

Główne wydarzenia związane ze 100-leciem reformy i odrodzenia marianów odbędą się w przyszłym roku.

Inne aktualności

Waszyngton, U.S.A: zmarł najstarszy członek Zgromadzenia Księży Marianów – ks. Kazimierz Krzyżanowski MIC

1 stycznia, 2020|

Ks. Kazimierz Krzyżynowski MIC urodził się w Lublinie 17 stycznia 1923 r. Początkowo uczęszczał do szkoły w swoim rodzinnym [...]

2020-01-07T15:12:00+01:00