Rwanda, Nyakinama

Dodano: 05.08.2012

Rwanda: święcenia prezbiteratu w Nyakinama

5. sierpnia w mariańskim Wikariacie Matki Słowa w Rwandzie na Czarnym Lądzie odbyły się uroczystości wyniesienia do godności kapłańskiej dwóch naszych diakonów – Alexandra Gasigwa z Rwandy i Dominika Iyamuremye z Kongo.

Mszy św., sprawowanej przy ołtarzu polowym w Nyakinama, przewodniczył ks. bp Vincent Harolimana ordynariusz diecezji Ruhengeri, na której terenie znajdują się nasza parafia i dom formacyjny. W koncelebrze uczestniczyło 25 księży z diecezji, dekanatu, marianów oraz innych wspólnot zakonnych z Rwandy i Europy.

Na wstępie proboszcz parafii w Nyakinama ks. Grzegorz Leszczyk MIC powitał ks. biskupa, księży gości i wszystkie osoby konsekrowane oraz parafian, którzy licznie przybyli na tę uroczystość.

Szafarz sakramentu w krótkiej homilii zaznaczył czym jest kapłaństwo i komu (czemu) ma służyć. Zachęcał obecnych kapłanów oraz diakonów, którzy za chwile mieli przyjąć święcenia do pogłębiania tajemnicy sakramentu kapłaństwa. Następnie odbył się obrzęd święceń, po którym księża Andrzej Tokarczyk MIC, moderator postulatu, i Marek Ciebień MIC, mistrz nowicjatu – którzy przez wiele lat formowali nowo wyświęconych kapłanów – ubrali ich w niebieskie ornaty, a biskup namaścił świętym olejem dłonie ks. Alexandra i ks. Dominika.

Na zakończenie Eucharystii neoprzebiterzy udzielili uroczystego błogosławieństwa wszystkim wiernym zebranym na tej uroczystości i w procesji razem z pozostałymi duchownymi udali się do zakrystii.

Po eucharystycznym dziękczynieniu wszyscy spotkali sie jeszcze raz przy ołtarzu polowym, by złożyć życzenia neoprezbiterom i obejrzeć program artystyczny przygotowany przez parafie Nyakinama i wiernych z dojazdowych kaplic, które należą do parafii. Po wspaniałej rozrywce, jaką zafundowała młodzież parafialna, miał miejsce uroczysty obiad.

W tej doniosłej historycznej uroczystości uczestniczyli także: ks. Wojciech Jasiński MIC, radny i ekonom generalny, ks. Ryszard Górowski MIC, generalny promotor misji, ks. Leszek Czeluśniak MIC, przełożony wikariatu rwandyjskiego, mariańscy księża, bracia, alumni, nowicjusze i postulanci, siostry zakonne z Rwandy, Konga i Burundi oraz duża rzesza wiernych.

Życzymy naszym neoprezbiterom wytrwania w kapłaństwie i życiu zakonnym oraz by nie zapomnieli o służbie drugiemu człowiekowi – aby nieśli Jezusa tym, którzy jeszcze o Nim nie słyszeli.

Łukasz Latawiec MIC

Inne aktualności

Kamerun: uroczystości ku czci św. Stanisława Papczyńskiego

Czerwiec 6, 2020|

18 maja to dzień szczególny dla Zgromadzenia Księży Marianόw; wspominamy wówczas naszego Ojca Założyciela, św. Stanisława Papczyńskiego. Tegoroczne uroczystości w Wikariacie Kameruńskim odbyły się w naszym domu seminaryjnym w Ngoya.

2019-12-05T19:09:09+01:00