Kazachstan, Karaganda

Dodano: 02.02.2013

Kazachstan: święto osób konsekrowanych w Karagandzie

Święto Ofiarowania Pańskiego jest jednocześnie dniem poświęconym życiu konsekrowanemu i wszystkim, którzy taki styl życia wybierają. Jak co roku tego dnia większość osób konsekrowanych z naszej diecezji karagandyjskiej, wraz z naszym pasterzem – biskupem Januszem Kaletą, spotkało się w klasztorze sióstr karmelitanek bosych, na terenie parafii Maryi Matki Kościoła, na wspólnym świętowaniu. W diecezji karagandyjskiej pracuje wiele zgromadzeń żeńskich, a wśród nich karmelitanki bose, Służebnice Jezusa Eucharystycznego, franciszkanki szkolne, misjonarki Bożej Miłości (Matki Teresy), św. Pawła de Chartres, siostry szkolne de Notre Dame, Pro Deo et Fratribus (Rodzina Maryi) i siostry Niepokalanego Poczęcia Maryi (grekokatoliczki) oraz dwa zgromadzenia męskie: Dzieło Jezusa Najwyższego Kapłana (Rodzina Maryi) oraz Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Oczywiście w samym Kazachstanie denominacji zakonnych jest o wiele więcej. Pierwszy raz od początku naszych spotkań zostali również zaproszeni księża diecezjalni, by mogli razem z nami świętować także swoje poświęcenie Bogu w darze kapłaństwa.

Spotkanie rozpoczęliśmy modlitwą południową z brewiarza. Następnie wysłuchaliśmy konferencji o. Aleksandra Posackiego SJ, uznanego na świecie demonologa oraz specjalisty i eksperta w sprawie egzorcyzmów, który przybliżył nam walkę jaka powinna nieustanie toczyć się w naszym życiu ze złym duchem oraz kwestię pomocy, jaką możemy okazywać ludziom z którymi się codziennie spotykamy. Ojciec Aleksander przedstawił również największe problemy w sferze wpływu złego ducha, które możemy spotkać w Kazachstanie.

Szczytem naszego liturgicznego spotkania była Eucharystia sprawowana przez ordynariusza diecezji i pozostałych kapłanów. We mszy świętej wzięli również udział parafianie. Po homilii o. Posackiego wszystkie osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby zakonne, każda wspólnota według swojej formuły zakonnej. Na koniec, ze względu na pierwszą sobotę miesiąca, pomodliliśmy się przed Najświętszym Sakramentem słowami litanii do Najświętszej Maryi Panny i w duchu wdzięczności odśpiewaliśmy hymn Ciebie Boga wysławiamy.

Ostatnią częścią naszego wspólnego świętowania była agape. Siostry karmelitanki przygotowały dla wszystkich przepyszny obiad. Ponieważ takie spotkanie jest również możliwością, by spotkać się jednocześnie ze wszystkimi księżmi i siostrami naszej diecezji, ksiądz biskup opowiedział o różnych ważnych aktualnych sprawach. Był także czas na poznanie nowych sióstr, które pracują w diecezji od niedawna. Cała ta część wypełniona radością, rozmowami, dzieleniem się swoim życiem, zakończyła się modlitwą różańcową i błogosławieństwem naszego pasterza. Oczywiście jak co roku nie zabrakło prezentów od naszych gospodarzy – sióstr karmelitanek.

Grzegorz Burdyński MIC

Inne aktualności

Wietnam: Pierwsze śluby w Sajgonie

Wrzesień 9, 2020|

15 sierpnia 2020 roku, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, naszej Matki i Patronki, w imieniu Przełożonego Generalnego naszego Zgromadzenia, przyjąłem pierwsze śluby zakonne od naszych pierwszych Wietnamskich Współbraci. Są to Jan Chrzciciel Nguyen Van Bien, Piotr Nguyen Tien Dung i Piotr Nguyen Van Ha.

2019-12-05T19:36:33+01:00
Go to Top