Wielka Brytania, Londyn 

Dodano: 20.04.2015

Wielka Brytania, Londyn: zmarł ks. Piotr Smoliński MIC

Drodzy współbracia – dnia 20 kwietnia 2015 zmarł nagle prawdopodobnie na zawał serca około godz. 9.20 nasz współbrat ks. dr Piotr Smoliński, marianin lat 51. Rano o godz. 7.30 odprawił Mszę świętą u Sióstr Zmartwychwstanek, zjadł śniadanie i wrócił do domu. Wracał dość długo i w kancelarii, do której zaszedł po powrocie zasłabł, stracił przytomność, upadł i pomimo pierwszej pomocy oraz szybkiej interwencji medycznej pielęgniarzy z ambulansu – zmarł. Byłem świadkiem walki o jego życie i świadkiem śmierci, namaściłem go olejami i cały czas modliłem się, by Pan go ocalił ale Pan odwołał go do siebie. Wczoraj wieczorem odbyła się Msza święta w Jego intencji poprzedzona Różańcem. Każdego dnia do momentu jego pogrzebu będziemy modlić się o wieczne zbawienie dla niego. Przesyłam zdjęcie ks. dr Piotra Smolińskiego MIC z niedzieli 19 kwietnia 2015 roku z Mszy świętej o godz. 13.00 na której udzielał chrztów kilkorgu dzieciom. Nie lubił, by mu robiono zdjęcia ale w tym wypadku zgodził się bo chrzcił synka naszego byłego zakrystiana pana Wojtka Kopańskiego, który jest autorem tego zdjęcia. Czekamy na decyzję koronera, który zdecyduje o ewentualnej sekcji zwłok naszego współbrata, wtedy udzielimy informacji o pogrzebie śp. ks. Piotra najpierw w Londynie na Ealingu, a następnie w Polsce.

Ks. dr Piotr Smoliński MIC pracował w Londynie na Ealingu w parafii NMP „Matki Kościoła” prawie 6 lat, opiekował się szafarzami Eucharystii, których formował i wychowywał w wielkiej miłości i szacunku dla obecności Chrystusa Eucharystycznego. Przygotowywał rodziców do sakramentu chrztu świętego poprzez specjalne dla nich katechezy teologiczne i egzystencjalne oraz katechezą liturgiczną, chrzcił prawie w każdą niedzielę dzieci na Mszy świętej o godz. 13.00, ochrzcił ponad 1000 dzieci w ciągu swojej posługi na Ealingu. Przygotowywał dorosłych do sakramentu bierzmowania dwa – trzy razy w ciągu roku w cyklu przynajmniej 10 katechez. Twierdził, że spotykał tam samych poszukujących i prawdziwych wyznawców Chrystusa, których lubił wtajemniczać w życie Kościoła. Był opiekunem dwóch kręgów wspólnoty małżeńskiej „Teams of Our Lady”, prezbiterem wspólnoty neo-katechumenalnej, to z nimi sprawował swoją ostatnią Paschę podczas Wielkiej Soboty. W tym roku 3 czerwca obchodziłby swoją 25. rocznicę sakramentu kapłaństwa. W Wielkim Tygodniu sprawował w kościele na Ealingu w tym roku Liturgię Wielkiego Piątku, z miłością mówił o krzyżu Jezusa Chrystusa i pięknie prowadził ceremonię. Pasjonował się przekazywaniem wiedzy filozoficznej oraz biblijnej, prowadził w ciągu ostatnich trzech lat katechezy biblijne oraz rozważania Lectio Divina w każdą niedzielę o 16.00. Wszyscy odczuliśmy ogromny brak ks. Piotra, całym sercem składamy kondolencje rodzicom zmarłego kapłana Ewie i Eugeniuszowi, rodzeństwu oraz wspólnocie Księży Marianów.

Inne aktualności

Waszyngton, U.S.A: zmarł najstarszy członek Zgromadzenia Księży Marianów – ks. Kazimierz Krzyżanowski MIC

1 stycznia, 2020|

Ks. Kazimierz Krzyżynowski MIC urodził się w Lublinie 17 stycznia 1923 r. Początkowo uczęszczał do szkoły w swoim rodzinnym [...]

2019-12-10T20:39:55+01:00