Kamerun, Atok

Dodano: 04.09.2009

Kamerun: nowo ochrzczeni na naszej misji w Atok

Uroczystość Wniebowzięcia w naszej misji w Kamerunie miała dwa wymiary: chrystologiczny i maryjny. Przygotowaliśmy do chrztu ponad stu katechumenów. Były to dzieci szkolne, które uczęszczały przez trzy lata na katechezę, a ponieważ wielu z nich pochodzi z zaniedbanych rodzin, więc chodzą do szkoły podstawowej jako poganie. Ci których katechistom uda się ściągnąć do katechumenatu, zostają przygotowani do chrztu. Były też wśród nich dzieci szkolne, które otrzymały I Komunię św. Te znowu stanowią dzieci ochrzczone, najczęściej w wieku dwóch czy trzech lat, ale potem zaniedbane. Dopiero na katechezie szkolnej przygotowujemy ich do I Komunii św., a następnie do sakramentu bierzmowania. Stanowiły one grupę kilkudziesięciu uczniów.

Przygotowanie na wioskach przez katechistów nie wystarcza, dlatego razem z naszymi mariańskimi seminarzystami (Yves’em, Dominikiem i Alexanderem) pojechaliśmy do wszystkich wiosek, by na miejscu zorientować się i zrobić im egzamin. Większość zdała go pomyślnie, lecz istnieje duża potrzeba bezpośredniego przygotowania. Dlatego zapraszamy wszystkie dzieci na naszą misję do Atok na trzy pełne dni rekolekcji, które przygotowują ich do sakramentów. Zachowujemy u nas ten zwyczaj, że dzieci szkolne otrzymują sakramenty w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sakrament chrztu wprowadza ich w nowe życie dzieci Bożych, uwalnia od grzechu pierworodnego, a I Komunia uświęca i bardziej przybliża do spotkania z Bogiem. Dzieci te mogą dalej się uczyć w szkole już z nową świadomością i godnością, że są ochrzczeni i że mogą przystępować do innych sakramentów. Ta świadomość daje im pokój i bezpieczeństwo i otwiera na Boże działanie.

Znamy przypadki, że niektóre z nich odważnie świadczą o swojej przynależności do Chrystusa, nie uczestniczą w pogańskich rytach, częściej się modlą i angażują w naukę, czy życie w rodzinie, lub społeczne. To święto Maryjne ukazuje im piękno życia z Bogiem i nagrodę nieba. Zawierzamy ich opiece Matki Bożej.

W tym roku do tego święta dodaliśmy jeszcze jeden maryjny element, a mianowicie urządziliśmy razem z nowo ochrzczonymi procesję z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Odmawialiśmy cały różaniec i śpiewaliśmy maryjne pieśni. Procesje fatimskie urządzamy w każdym miesiącu od maja do października. Przychodzą na nią głównie członkowie Legionu Maryi i trochę wiernych. Tym razem były tłumy, ale najważniejsi byli nowo ochrzczeni, ubrani w białe szaty, z różańcami w ręku, ofiarowanymi przez siostry klawerianki z Rzymu, które odwiedziły naszą misję w tym roku razem z młodzieżą, którą się opiekują.

Chociaż uroczystości się zakończyły, nowo ochrzczeni i dzieci pierwszokomunijne zostały jeszcze na obiad przygotowany z ryżu i suszonych ryb w sosie z orzeszków arachidowych. Wielu się fotografowało przy kwiatach czy papirusach, by upamiętnić ten dzień.

ks. Franciszek Filipiec MIC
misja Atok, Kamerun 

Inne aktualności

Kamerun: uroczystości ku czci św. Stanisława Papczyńskiego

Czerwiec 6, 2020|

18 maja to dzień szczególny dla Zgromadzenia Księży Marianόw; wspominamy wówczas naszego Ojca Założyciela, św. Stanisława Papczyńskiego. Tegoroczne uroczystości w Wikariacie Kameruńskim odbyły się w naszym domu seminaryjnym w Ngoya.

2020-01-07T15:38:20+01:00