Polska, Licheń

Dodano: 02.07.2006

Ostatnia wędrówka — Uroczyste przeniesienie cudownego wizerunku Matki Bożej Licheńskiej do nowej bazyliki — 2 lipca 2006 r.

Tysiące wiernych asystowało dziś przy przeniesieniu Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej z kościoła parafialnego św. Doroty do bazyliki mniejszej w Licheniu. W uroczystości wzięli udział pielgrzymi z Polski oraz z zagranicy, m.in. z Ukrainy. Przeniesienie Obrazu to wydarzenie historyczne. Wizerunek Maryi opuścił bowiem na stałe kościół parafialny po 149 latach pobytu.

W uroczystej procesji ulicami Lichenia Obraz został przeniesiony na plac przed bazyliką, gdzie sprawowana była Msza Św. Wizerunek nieśli parafianie, przedstawiciele pielgrzymów, sołtysi, gospodarze Sanktuarium – Księża Marianie oraz siostry zakonne. Obraz otoczony był specjalnym sznurem z ziół i kwiatów, wyplecionym przez mieszkańców Lichenia.

Odprawionej w południe Mszy Św. przewodniczył metropolita gnieźnieński, arcybiskup Henryk Muszyński w asyście m.in. pasterza diecezji włocławskiej bpa Wiesława Meringa, Przełożonego Generalnego Zgromadzenia księży Marianów ks. Jana Rokosza MIC oraz Przełożonego Polskiej Prowincji Zgromadzenia ks. Pawła Naumowicza MIC. Do Lichenia przyjechał też bp Louis Dicaire z diecezji Saint Jean-Longueuil w Kanadzie.

Homilię wygłosił bp Jan Tyrawa z Bydgoszczy. Tak mówił do wiernych zgromadzonych na placu przed bazyliką: -„Na mapie Polski od dawna Licheń jako Sanktuarium Maryjne zapisuje się złotymi zgłoskami. Na drodze pielgrzymującego ludu Bożego stanowi szczególny przystanek umacniania i odnowy wiary aby móc iść dalej pośród dróg tego świata. (…) Licheń leży w samym sercu Polski, w geograficznym jej centrum, które jako pierwsze stało się miejscem ewangelizacji. Chrześcijańskiej misji. To tu rodził się Kościół w Polsce z pierwszą stolicą misyjną, a później z pierwszą stolicą metropolitalną w Gnieźnie obejmującą całą Polskę”.

Zdaniem Przełożonego Generalnego Zgromadzenia Księży Marianów ks. Jana Rokosza MIC: – „Ta procesja była także znakiem niezwykłej pielgrzymki, jaką poprzez swą historię odbył łaskami słynący Obraz Matki Bożej Licheńskiej oraz licheńskie Sanktuarium. Przez ponad 150 lat ma tutaj miejsce ciąg wydarzeń. Po ludzku niewytłumaczalnych, a które potwierdzają, że Bóg wybrał ten Obraz i to miejsce dla objawienia swej miłości dla licheńskiej parafii, dla diecezji, dla Kościoła w Polsce i Europie, a w pewnym sensie dla świata. Dzisiaj wprowadzamy słynący łaskami Obraz do bazyliki wybudowanej specjalnie dla Niego przez czcicieli Matki Bożej jako Wotum Narodu Polskiego na Jubileusz 2000 lat odkupienia. Wprowadzamy Go na miejsce pobłogosławione przez Ojca Świętego Jana Pawła II, który nadał tej świątyni tytuł bazyliki mniejszej. Potwierdził On w ten sposób szczególną więź Sanktuarium z biskupem Rzymu i jego szczególne miejsce w Kościele”.

Podczas Eucharystii padały słowa podziękowania pod adresem kustosza – seniora licheńskiego Sanktuarium ks. Eugeniusza Makulskiego MIC – budowniczego licheńskiej bazyliki. Orkiestra dęta wraz z pielgrzymami odśpiewała mu sto lat i nagrodziła brawami.

Po Mszy w asyście wiernych wniesiono Obraz do bazyliki i umieszczono w ołtarzu głównym. Podczas odsłonięcia licheńskiej ikony w nowym miejscu wierni po raz pierwszy usłyszeli hejnał napisany specjalnie na tę okazję przez światowej sławy dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego. Utwór został nagrany przez Maestro wspólnie z grupą instrumentów dętych Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Na licheńskie obchody przyjechała dyrektorka naczelna i programowa Orkiestry Joanna Wnuk-Nazarowa.

Wizerunek Licheńskiej Madonny pochodzi z drugiej połowie XVIII w. Nie wiadomo, kto jest jego twórcą. Obraz kilka razy był odnawiany, jednakże twarz Matki Bożej pozostała nienaruszona. 15 sierpnia 1967 roku Obraz koronował Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński.

Obraz trafił w okolice Lichenia w 1836 roku. Przyniósł go żołnierz napoleoński Tomasz Kłossowski. Najpierw zaniósł go do domu, a dopiero w 1844 roku powiesił na sośnie w lesie grąblińskim (dwa kilometry od Lichenia). W 1850 roku miały tam miejsce objawienia, których świadkiem był pasterz Mikołaj Sikatka. 29 września 1852 roku Obraz zostaje przeniesiony do drewnianego kościółka w Licheniu. W 1857 roku wędruje do nowej murowanej świątyni pw. św. Doroty. Po 149 latach zostaje przeniesiony do bazyliki mniejszej, wybudowanej przez miliony Polaków specjalnie dla Licheńskiej Pani. Ojcowie marianie – gospodarze Sanktuarium mają nadzieję, że w ten sposób zakończyła się wędrówka łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej.

Inne aktualności

Waszyngton, U.S.A: zmarł najstarszy członek Zgromadzenia Księży Marianów – ks. Kazimierz Krzyżanowski MIC

1 stycznia, 2020|

Ks. Kazimierz Krzyżynowski MIC urodził się w Lublinie 17 stycznia 1923 r. Początkowo uczęszczał do szkoły w swoim rodzinnym [...]

2019-12-04T16:31:08+01:00