Włochy, Rzym

Dodano: 19.03.2008

Paschał z Lichenia zapłonie w rzymskiej Bazylice

Paschał będący darem Sanktuarium Maryjnego w Licheniu zapłonie w sobotę, podczas liturgii Wigilii Paschalnej, w Bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie. Właśnie w tej świątyni 5 grudnia 2007 roku ojcowie marianie wraz z licheńskimi parafianami dziękowali za beatyfikację o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela wspólnoty Księży Marianów.

Świeca została ozdobiona wyzłoconym wizerunkiem Matki Bożej patronki Sanktuarium w Licheniu, gdzie 16 września ubiegłego roku o. Papczyński został ogłoszony błogosławionym. Zwierzchnikom rzymskiej Bazyliki dar przekazali, rezydujący w Rzymie, generał Zgromadzenia Księży Marianów ks. Jan Mikołaj Rokosz oraz jego zastępca ks. Marek Szczepaniak.

– „Bazylika Matki Bożej Większej należy do tak zwanych bazylik papieskich, zwanych niegdyś patriarchalnymi. Tym bardziej cieszymy się, że licheński symbol będzie obecny w tej ważnej świątyni podczas celebracji najważniejszego momentu świąt wielkanocnych – obwieszczenia Zmartwychwstania Chrystusa, Jego przejścia z ciemności do światła” – tłumaczył ks. Zbigniew Krochmal, rzecznik sanktuarium.

Tradycyjny Paschał to pokaźnych rozmiarów świeca wykonana z wosku pszczelego. W symbolice chrześcijańskiej jest ona znakiem Chrystusa Zmartwychwstałego. Ksiądz poświęca świecę w Wielką Sobotę podczas Wigilii Paschalnej. Umieszcza też na niej znaczące symbole: krzyż przypominający Mękę Chrystusa, pięć ziaren kadzidła – to symbol pięciu ran Jezusa, a także litery alfa i omega oraz cyfry aktualnego roku kalendarzowego w swej wymowie mówiące, że Jezus jest początkiem i końcem wszystkiego. Paschał towarzyszy katolikom w ważnych chwilach życia – podczas chrztu oraz w liturgii pogrzebowej, kiedy jest umieszczany obok trumny.

ak / Licheń

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 marca 2008
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Waszyngton, U.S.A: zmarł najstarszy członek Zgromadzenia Księży Marianów – ks. Kazimierz Krzyżanowski MIC

1 stycznia, 2020|

Ks. Kazimierz Krzyżynowski MIC urodził się w Lublinie 17 stycznia 1923 r. Początkowo uczęszczał do szkoły w swoim rodzinnym [...]

2020-01-06T19:44:16+01:00