Polska, Góra Kalwaria

Dodano: 22.05.2011

Polska, Góra Kalwaria: uroczystości ku czci św. Stanisława

Grób św. o. Stanisława na Mariankach
w Górze Kalwarii (fot. archiwalna)

Ks. bp Henryk Tomasik w asyście kilkudziesięciu duchownych sprawował 22 maja uroczystą Eucharystię przy grobie św. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach w Górze Kalwarii. Wieloletnią już tradycją są nabożeństwa sprawowane w tym miejscu w najbliższą niedzielę sąsiadującą z dniem 18 maja – rocznicą urodzin mariańskiego zakonodawcy, a od kilku lat dniem jego liturgicznego wspomnienia. W liturgii wzięli udział księża i bracia marianie wraz z nowicjuszami i postulantami, księża i wierni z Podegrodzia, rodzinnej parafii św. Stanisława, oraz około tysiąca wiernych.

Szczególną grupę uczestników niedzielnego nabożeństwa stanowiła młodzież zebrana na 11. Mariańskim Spotkaniu Młodych w liczbie przeszło pół tysiąca. Młodzi ludzie zgromadzili się na Mariankach już w piątek. Wspólnie modlili się i korzystali z sakramentów świętych, wysłuchali katechez głoszonych przez ks. Pawła Skoniecznego MIC, uczestniczyli w koncercie i obejrzeli spektakl religijny. W sobotę słowo dla młodzieży wygłosił ks. bp Tomasik, który jest krajowym duszpasterzem młodzieży. Gośćmi spotkania byli także ojciec generał Andrzej Pakuła MIC oraz ojciec prowincjał Paweł Naumowicz MIC. Całość zorganizowali i animowali prowincjalny duszpasterz młodzieży ks. Roman Frąckowiak MIC wraz z ks. Tomaszem Sadłowskim MIC, duszpasterzem z Góry Kalwarii oraz Mariańska Wspólnota Młodych.

Podczas niedzielnej liturgii biskup radomski wskazywał na przykład świętości bł. ojca Stanisława, a po jej zakończeniu odmówił modlitwę o jego kanonizację. Wspólne świętowanie zakończyło się posiłkiem, przygotowanym przez gościnnych mieszkańców Góry Kalwarii. Ks. biskup pobłogosławił także nową figurę Matki Bożej Niepokalanej w klasztornym wirydarzu na Mariankach oraz obraz o. Stanisława, który zawiśnie w domu zakonnym, noszącym wezwanie Błogosławionego.

xkt

Inne aktualności

Waszyngton, U.S.A: zmarł najstarszy członek Zgromadzenia Księży Marianów – ks. Kazimierz Krzyżanowski MIC

1 stycznia, 2020|

Ks. Kazimierz Krzyżynowski MIC urodził się w Lublinie 17 stycznia 1923 r. Początkowo uczęszczał do szkoły w swoim rodzinnym [...]

2019-12-04T21:50:34+01:00