Polska, Licheń

Dodano: 16.04.2009

Polska, Licheń: Dziennikarskie forum „Kościół bez tajemnic”

Jak pisać o trudnych sprawach dla Kościoła i jak głosić kazania, by wierni zrozumieli Ewangelię? Czy obraz może nieść treści katolickie i jaka muzyka pomaga w dotarciu do Boga? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi szukać będą uczestnicy czwartej konferencji warsztatowej „Kościół bez tajemnic”, która odbędzie się w dniach 16-18 kwietnia w domu pielgrzyma Arka Sanktuarium Maryjnego w Licheniu.

Trzydniowe dziennikarskie forum zainauguruje wykład Wojciecha Bonowicza – ”Jak pisać o świętych?” Do udziału w konferencji organizatorzy zaprosili również ks. bp Antoniego Długosza i redaktora naczelnego Tygodnika Powszechnego ks. Adama Bonieckiego MIC.

Uczestnicy tegorocznych warsztatów mają podjąć próbę odpowiedzi na pytanie, jakim językiem opisujemy dziś rzeczywistość która nas otacza? Ks. profesor Wiesław Przyczyna, Przewodniczący Komisji Języka Religijnego przy PAN, zada pytanie – „Czy dziennikarze przestrzegają zasad pisowni języka religijnego?” Jacek Pałasiński, wieloletni korespondent radiowy i telewizyjny z Watykanu i Włoch, podpowie m.in. jak należy czytać, by zrozumieć depesze Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Wśród tegorocznych gości warsztatów będzie także Robert Friedrich. To pomysłodawca i szef dziecięcego zespołu chrześcijańskiego Arka Noego oraz 2Tm2,3, współzałożyciel i wieloletni muzyk grupy Acid Drinkers. Podobnie jak Bp Antoni Długosz, opowie on o współpracy z dziećmi i fenomenie zespołu Arka Noego, którego płyty rozeszły się już w nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy.

Goście warsztatów skonfrontują także swą wiedzę na temat Kościoła Katolickiego w Stanach Zjednoczonych. O kryzysie w tamtejszym Kościele w latach 2003-2004 opowie Joanna Petry Mroczkowska która w USA mieszka od lat.

Nie zabraknie także aktualności z kraju. Zaproszenie organizatora przyjął Rafał Wieczyński, reżyser filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, którego premiera miała miejsce dwa miesiące temu. Reżyser mówić będzie o pracy na scenariuszem i planie zdjęciowym. Dziennikarze i zaproszeni goście będą mieli okazję film w trakcie warsztatów obejrzeć.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji warsztatów „Kościół bez tajemnic” będzie papieski fotograf Arturo Mari. Człowiek który przez ponad 20 lat nie odstępował Jana Pawła II. Podzieli się swoimi wspomnieniami, pokaże także zdjęcia, które dla Niego mają największą wartość. Wizyta Arturo Mari zbiega się z dziesiątą rocznicą pobytu Papieża Polaka w Licheniu. Dla księży Marianów, kustoszów tego świętego miejsca, 6-8 czerwca to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu wydarzeń na ten rok.

Zgodnie z programem po każdym, trwającym pół godziny wykładzie, będzie czas na dyskusję i zadawanie pytań. Patronat honorowy nad warsztatami objął Rzecznik Prasowy Konferencji Episkopatu Polski ksiądz dr Józef Kloch, który konferencje także poprowadzi. Medialnie przedsięwzięcie wspiera Polska Agencja Prasowa S.A. oraz Katolicka Agencja Informacyjna.

Licheńskie spotkanie ma charakter nieodpłatnych warsztatów. Jest skierowane do dziennikarzy z redakcji prasy, radia i telewizji z całej Polski z których z roku na rok przybywa. Wśród uczestników w tym roku pojawią się także niektórzy rzecznicy zakonów działających w Polsce a także studenci dziennikarstwa.

Konferencja „Kościół bez tajemnic – jeden język dwie prawdy?” rozpoczyna się 16 kwietnia a zakończy w sobotnie popołudnie 18 kwietnia. Głównym organizatorem jest Biuro Prasowe Sanktuarium. Pomocy przy organizacji udzieliło także Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów w Poznaniu „W drodze”

Inne aktualności

Kamerun: uroczystości ku czci św. Stanisława Papczyńskiego

Czerwiec 6, 2020|

18 maja to dzień szczególny dla Zgromadzenia Księży Marianόw; wspominamy wówczas naszego Ojca Założyciela, św. Stanisława Papczyńskiego. Tegoroczne uroczystości w Wikariacie Kameruńskim odbyły się w naszym domu seminaryjnym w Ngoya.

2020-01-07T15:50:25+01:00