Polska, Stoczek Warmiński 

Dodano: 19.06.2008

Polska, Stoczek Warmiński: 25-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Pokoju (zaproszenie)

Księża Marianie, opiekunowie Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym na Warmii, zapraszają na uroczystość jubileuszu koronacji Cudownego Obrazu Matki Pokoju, która odbędzie się 19 czerwca 2008 r. (czwartek), w dokładną rocznicę tego wydarzenia (uroczystości centralne będą miały natomiast miejsce 31 sierpnia).

Uroczystości rozpoczną się modlitwą różańcową o pokój o godz. 17.30. Po niej, o godz. 18.00 będzie miała miejsce msza św. pod przewodnictwem ks. abp. Edmunda Piszcza.

Kilka słów historycznego przypomnienia. Gdy w latach 70. ubiegłego wieku ówczesny kustosz sanktuarium poprosił Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego (dawnego więźnia internowanego przez władze komunistyczne w Stoczku) o koronację obrazu, usłyszał od niego słowa, iż tego momentu chyba nie doczeka. W 1977 r. Prymas Tysiąclecia ofiarował różaniec, który został zawieszony przy obrazie Matki Bożej Stoczkowskiej. W 1983 r. Jan Paweł II widząc ten różaniec, podarował także swój, ze słowami: „wyproście pokój dla całej ziemi”.

Jakże bolesny był rok koronacji… Decyzja papieska, podjęta zaledwie miesiąc przed przewidzianym terminem tego aktu, zaskoczyła wszystkich. Ofiarę na korony złożył już kilka lat wcześniej ks. infułat Stefan Zajkowski, a ich wykonawcami byli Andrzej Dec i Marek Woszczek z Warszawy. Kustosz, ks. Eugeniusz Kamiński MIC, nocami jeździł do różnych instytucji, aby z wszystkim zdążyć. Podczas uroczystej mszy świętej na Jasnej Górze Jan Paweł II nałożył korony na głowę Jezusa i Maryi z cudownego obrazu Matki Pokoju ze Stoczka. Kilkadziesiąt tysięcy wiernych z diecezji warmińskiej wzięło udział w tym doniosłym wydarzeniu. Z radością i dumą patrzyli jak Ojciec Święty nakładał korony na obraz czczony na Warmii już od XVII wieku. Po koronacji obraz bezpośrednio powrócił do Stoczka nie nawiedzając żadnej parafii. Rozpoczęto przygotowania do uroczystości pokoronacyjnej, którą wyznaczono na ostatnią niedzielę sierpnia. Zgromadziło się ok. 50 tysięcy pielgrzymów. Uroczystej sumie koncelebrowanej przewodniczył ks. abp Bronisław Dąbrowski. Gospodarz miejsca, ks. bp Jan Obłąk, witając wszystkich przypomniał, że wśród kilku znanych na Warmii, Mazurach i Powiślu obrazów Matki Bożej tylko jeden został osobiście koronowany przez Papieża. W związku z uroczystością pokoronacyjną nadszedł z Watykanu telegram, w którym czytamy m.in.: ”Uroczystość ta jest jakby dopełnieniem aktu Papieża na Jasnej Górze, bo przynosicie w sercach to, co wyrażają korony nałożone na obraz: miłość do Matki oraz wierność Synowi i Jego Kościołowi. Wnikając w obecnym Roku Odkupienia w dzieło Bożej miłości, która przygarnia człowieka, pragniemy jeszcze pełniej spotkać na naszych drogach Matkę. Ojciec Święty przesyła wszystkim życzenia, by ta, która prowadziła wierny lud Warmii poprzez jego radosne i bolesne tajemnice, która patrzyła na cierpienia wielkiego duchowego Przywódcy Prymasa Tysiąclecia, natchnęła serca współczesnych pokoleń pokojem i strzegła w nich wewnętrznej mocy ducha, który do niego prowadzi”.

Wymowa koronowania obrazu osobiście przez Jana Pawła II, posłańca pokoju we współczesnym świecie, jest niezwykle głęboka i aktualna.

Inne aktualności

Wietnam: Pierwsze śluby w Sajgonie

Wrzesień 9, 2020|

15 sierpnia 2020 roku, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, naszej Matki i Patronki, w imieniu Przełożonego Generalnego naszego Zgromadzenia, przyjąłem pierwsze śluby zakonne od naszych pierwszych Wietnamskich Współbraci. Są to Jan Chrzciciel Nguyen Van Bien, Piotr Nguyen Tien Dung i Piotr Nguyen Van Ha.

2019-12-04T17:46:40+01:00
Go to Top