Polska, Warszawa

Dodano: 25.01.2009

Polska, Warszawa-Stegny: inauguracja Jubileuszu w Prowincji

W niedzielę 25 stycznia 2009 roku, dwa dni przed liturgicznym wspomnieniem bł. Jerzego Matulewicza, Odnowiciela Zgromadzenia Księży Marianów, w parafiach mariańskich w Polsce rozpoczęto obchody 100. rocznicy odnowienia Zgromadzenia. Centralne uroczystości odbyły się w Warszawie na Stegnach w parafii NMP Matki Miłosierdzia przy domu prowincjalnym. Uroczystej Eucharystii o godz. 13.00 przewodniczył ks. bp Rimantas Norvila, ordynariusz diecezji wyłkowyskiej na Litwie; na terenie tej diecezji położony jest Mariampol, gdzie w mariańskim kościele parafialnym spoczywa ciało bł. Jerzego.

Mariańscy współbracia w czasie procesji wejścia.

Przybyli także księża marianie, głównie z warszawskich i podwarszawskich parafii oraz klerycy z Lublina ze swoim przełożonym, ks. Arturem Radackim. Obecne były także siostry eucharystki oraz siostry Imienia Jezus z przełożoną generalną.

O. prowincjał Paweł Naumowicz

Przewodniczący celebracji liturgicznej ks. bp Rimantas Norvila.

Na początku mszy św. o. prowincjał Paweł Naumowicz witając ks. biskupa oraz wiernych i przybyłych gości, przypomniał krótko biogram bł. Jerzego Matulewicza oraz jego dzieło, czyli odnowienie Zgromadzenia Marianów. Wspomniał też, że zaczynamy obchody roku jubileuszowego, czyli roku łaski dla Zgromadzenia. Ks. biskup natomiast w wygłoszonej homilii podkreślił, jak bardzo umiejętnie bł. Jerzy potrafił łączyć pracę i modlitwę, co dawało mu wiele sił do wykonywania różnych swych funkcji i posług, zarówno jako odnowiciela marianów oraz tych, które zostały mu powierzone przez Stolicę Apostolską. Cytując fragmenty z „Dziennika duchowego” o. Matulewicza postawił go jako wzór dla Zgromadzenia oraz każdego chrześcijanina. Pod koniec Eucharystii ks. biskup podziękował za zaproszenie i życzył wszystkim marianom owocnych obchodów 100. rocznicy odnowienia Zgromadzenia.

Jacek Rygielski MIC 
fot. Artur Kasprzycki MIC

Inne aktualności

Waszyngton, U.S.A: zmarł najstarszy członek Zgromadzenia Księży Marianów – ks. Kazimierz Krzyżanowski MIC

1 stycznia, 2020|

Ks. Kazimierz Krzyżynowski MIC urodził się w Lublinie 17 stycznia 1923 r. Początkowo uczęszczał do szkoły w swoim rodzinnym [...]

2019-12-04T19:45:56+01:00