Litwa, Mariampol

Dodano: 16.07.2017

Uroczystości z okazji 30. rocznicy beatyfikacji Bł. Jerzego Matulewicza

Niedziela 16 lipca 2017 roku była głównym dniem trwających tydzień uroczystości upamiętniających w bazylice w Mariampolu 30 rocznicę beatyfikacji bł. Jerzego Matulewicza.

„Bł. Jerzy jest niezwykłym darem dla narodu litewskiego i dla Kościoła” – powiedział św. Jan Paweł II w wygłoszonej 28 czerwca 1987 roku homilii podczas Mszy św. beatyfikacyjnej sprawowanej w bazylice św. Piotra. Dziś jest czas na wspomnienia, na dziękczynienia i uwielbienie; to czas, by prosić Boga o łaskę zrozumienia głębi tego daru i jego znaczenie, tak abyśmy byli w stanie uczestniczyć w tej łasce w prawdziwej wdzięczności. Tylko wówczas nasze serca będą otwarte na przyjęcie tej łaski, której Bóg chce nam udzielić w nowy sposób, a mianowicie, że raptem kilka tygodni temu inny nasz rodak został ogłoszony Błogosławionym – arcybiskup Teofilius Matulionis.

Podczas porannej katechezy w bazylice mariampolskiej usłyszeliśmy echo słów św. Jana Pawła II wygłoszonych do pielgrzymów litewskich zebranych w wigilię beatyfikacji, 27 czerwca 1987 roku, na specjalnej audiencji w Auli Pawła VI. Przemawiał także JE Bp. Vaicius, który udał się do Rzymu z małą grupą pielgrzymów, a który po powrocie na Litwę 12 lipca dzielił się swoim doświadczeniem z tłumami pielgrzymów zebranych w Mariampolu, by świętować tę beatyfikację.

Tej niedzieli, wierni zgromadzeni w bazylice w Mariampolu usłyszeli słowa św. Jana Pawła II, które pozwalały im przenieść się w czasie w tamto niepowtarzalne, tak cenne dla naszego narodu wydarzenie, gdy nasz Ojciec święty proklamował formułę beatyfikacyjną o Jerzym Matulewiczu. Katecheza zakończyła się słowami litewskiego poety B. Brazdžionisa, które także zabrzmiały tamtego dnia w bazylice piotrowej:

„Kaip pavasario žydinčioj šventėj
Žydi Kristaus šviesi vėliava.
Su Tavim eina tautos gyventi,
Su Tavim eis visa Lietuva“.

Tak jak w świąteczny wiosenny dzień
Kwitnie świetlisty sztandar Chrystusa.
Narody idą za tobą,
Litwa idzie za tobą.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Pedro López Quintana, Nuncjusz Apostolski na Litwie. W koncelebrze uczestniczyli: JE Audrys Juozas Cardinal Bačkis, arcybiskup senior Wilna (Vilnius), JE Sigitas Tamkevičius SJ, arcybiskup senior Kowna (Kaunas), JE Viktors Stulpins, biskup Lipawy (Liepoja) na Łotwie, JE Jonas Boruta SJ, biskup Telszy (Telšiai), JE Linas Vodopjanovas OFM, biskup Poniewieża (Panevėžys), JE Kęstutis Kėvalas, Biskup koadiutor Telszy (Telšiai), JE Arūnas Poniškaitis, biskup pomocniczy Wilna (Vilnius), JE Jonas Kauneckas, biskup senior Poniewieża (Panevėžys), JE Juozas Matulaitis, biskup senior Koszedar (Kaišiadoris), JE Juozas Žemaitis MIC, biskup senior Wyłkowyszek (Vilkaviškis), JE Rimantas Norvila, biskup Wyłkowyszek (Vilkaviškis), a także kanclerz nuncjatury apostolskiej mons. Matthew Amponsah-Saamoa, Ks. Joseph Roesch MIC, wicegenerał Zgromadzenia Księży Marianów, ks. Tomasz Nowaczek MIC, przełożony prowincji polskiej Zgromadzenia Księży Marianów oraz wielu księży z całej Litwy.

Wierni przybyli z Sokółki i Puńska z Polski, oraz z wielu parafii z całej Litwy, na czele z reprezentującą władze miasta Mariampol, P. Ireną Lunskienė. Jak zwykle przy takich okazjach, członkowie Stowarzyszenia Matulewiczowskiego aktywnie włączyli się przyjmowanie i obsługę pielgrzymów.

Na zakończenie celebracji eucharystycznej miała miejsce procesja z Najświętszym Sakramentem, w której na honorowym miejscu niesiono sztandar Bł. Jerzego Matulewicza, specjalnie uszyty na uroczystości beatyfikacyjne w Rzymie, 28 czerwca 1987 roku. Z serc popłynęło „Te Deum” podczas tej procesji uwielbienia. Zdawało się, że sama natura wielbi Boga. Ledwie procesja się rozpoczęła, gdy słońce stojące w zenicie nad wieżami bazyliki, podjęło jakby samo adorację niezwykłym świetlistym pierścieniem, który trwał i nie zanikał jeszcze długo po zakończeniu modlitw. Ktoś, spoglądając na to niebiańskie światło zawołał: „Czyżby to bł. Jerzy uśmiechał się do nas?”

Radosna ludowa muzyka litewska towarzyszyła agapie i całemu spotkaniu, które dla wielu zakończyło się kilkukilometrową drogą do Lugine, miejsca narodzin bł. Jerzego, gdzie o godzinie 15 modlono się Koronka do Bożego Miłosierdzia i dziękowano Bogu za Jego miłosierdzie i wielkie dzieła, jakie czyni w naszym życiu.

Ks. Andrius Sidlauskas MIC
(tłum. z angielskiego – ks. Piotr Kieniewicz MIC)

Inne aktualności

Wielka Brytania: pielgrzymka czcicieli Miłosierdzia Bożego do Aylesford

wrzesień 9, 2021|

W poniedziałek 30 sierpnia br. w sięgającym swych początków XIII wieku Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej i św. Szymona Stocka w Aylesford na swojej dorocznej pielgrzymce zgromadzili się czcicieli Bożego Miłosierdzia z Wielkiej Brytanii. Pielgrzymka zorganizowana została przez prowadzony w Londynie przez Księży Marianów Apostolat Bożego Miłosierdzia.

Rwanda: święcenia kapłańskie czterech marianów

wrzesień 9, 2021|

28 sierpnia br. mieliśmy w naszym domu zakonnym w Kibeho-Nyarushishi (Centrum Formacji Maryjnej) święcenia kapłańskie naszych czterech współbraci diakonów: Christian Munyaribanje MIC, Félix Uwimana MIC, Alfred Niyobuhungiro MIC i Cédric Ishimwe MIC. Udzielającym święceń był miejscowy ordynariusz diecezji Gikongoro, bp Célestin Hazikimana.

Kazachstan,Tajynsza: poświęcenie nowego domu duszpasterskiego

wrzesień 9, 2021|

Budowa nowego domu duszpasterskiego w Tajynszy, Kazachstan, dobiegła końca. Została przeprowadzona ogromnym wysiłkiem w krótkim, wymuszonym miejscowym klimatem, czasie. Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu wielu, bardzo wielu ofiarodawców z Polski i innych krajów, organizacji wspierających ośrodki misyjne i zaangażowaniu miejscowych duszpasterzy i wiernych.

2019-12-04T19:46:22+01:00
Przejdź do góry